NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Brüksel'de düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ilk gün oturumlarının sonunda gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Genel Sekreter, bir gazetecinin "(Gazze'de) Bir dizi yardım görevlisinin öldürülmesi ve İsrail'in hava saldırısı sonucu orada yaşanan insani krize ilişkin tepkinizi öğrenebilir miyiz? Bir NATO üyesinin, İsrail'e mühimmat ve silah sağlamaya istekli ve muktedir görünürken aynı şeyi Ukrayna için yapamıyor olması sizi endişelendiriyor mu?" sorusuna yanıt verdi.

Gazze'de yaşananların "insani felaket" olduğunu söyleyen Stoltenberg, "Acı çekildiğini görüyoruz, sivillerin öldürüldüğünü görüyoruz ve yardım görevlilerine yönelik saldırıyı da gördük, saldırıyı kınıyorum." ifadesini kullandı.

Stoltenberg, Gazze'de devam eden saldırıların, siviller ve bölgedeki insani yardım çalışanları için ciddi sonuçlar doğurduğunu belirterek, "Birleşik Krallık, ABD ve diğer pek çok müttefikin bu çatışmaya siyasi bir çözüm bulunması amacıyla bir tür ateşkes sağlanmasına yönelik çabalarını memnuniyetle karşılıyorum. NATO doğrudan bir rol oynamamaktadır ancak NATO müttefiklerinin çabalarını memnuniyetle karşılamaktadır." şeklinde konuştu.

ÖLDÜRÜLEN WCK ÇALIŞANLARININ CENAZELERİ TESLİM EDİLDİ

Gazze'deki hükümetin Medya Ofisi'nden yapılan açıklamada, "Hükümete bağlı ekipler, işgalci İsrail ordusu tarafından Gazze'de öldürülen yabancı 6 kişinin cesedini teslim etme işlemlerini az önce tamamladı." denildi.

Söz konusu yabancı uyruklu kişilerin WCK çalışanı olarak insani yardım için Gazze'de bulunduklarına işaret edilen açıklamada, Gazze'deki Sağlık Bakanlığı ve hükümete bağlı diğer ekiplerin destekleriyle cenazelerin Refah Sınır Kapısı'nda OCHA'ya teslim edildiği kaydedildi.

İsrail'in WCK çalışanlarına yönelik saldırısının "iğrenç suç" olarak kınandığı açıklamada, bu suçun, İsrail'in Gazze Şeridi'nde sivillere yönelik sürdürdüğü soykırım kapsamında gerçekleştiğine dikkati çekildi.

Tüm dünya ülkelerinin "bu korkunç katliamı" kınaması ve İsrail'in Gazze'de sivillere karşı işlediği soykırım suçlarını durdurması çağrısının yapıldığı açıklamada, Gazze'de 2,4 milyon vatandaşın İsrail tarafından dayatılan insani felaketten kurtarma talebinde bulunuldu.

WCK çalışanlarına yönelik saldırıdan İsrail'in yanı sıra ABD ve uluslararası toplumun sorumlu tutulduğu açıklamada, Gazze'deki katliamlarını sürdüren İsrail'e hala yeşil ışık yakıldığına vurgu yapıldı.

WCK ÇALIŞANLARININ ÖLDÜRÜLMESİ

İsrail'in 1 Nisan'da Gazze'deki Deyr el-Belah bölgesine düzenlediği saldırıda, uluslararası yardım kuruluşu WCK çalışanları hayatını kaybetmişti.

Merkezi ABD'nin başkenti Washington'da bulunan WCK'den yapılan açıklamada, Gazze'de İsrail'in saldırısında 7 çalışanının öldüğü bildirilmişti.

Hayatını kaybeden çalışanların Avustralya, Polonya, Birleşik Krallık, ABD-Kanada ve Filistin uyruklu olduğu belirtilen açıklamada, ekibin saldırı sırasında, çatışmasızlık bölgesinde kuruluş logosu taşıyan 2 zırhlı araçta bulunduğu kaydedilmişti.