Türkiye, İsveç’in üyeliğini onaylayacak mı yoksa ABD’ye dönüp “senin PKK’yı destekleyip kullanarak benim toprak bütünlüğümü parçalama planın düşmanlıktır” mı diyecek? Bu soru çerçevesinde çeşit çeşit “NATO TOTO tahminleri” yazılıp konuşulmaya başlanmıştı.

Gitti, geldi.

Ağır sözler.

Ağızdan çıktı.

Türk halkına; “Tayyip Erdoğan Türkiye Cumhuriyeti’nin başında olduğu sürece teröre destek veren ülkelerin NATO’ya girmesine kesinlikle evet demeyiz” sözleri verildi.

Tükürük kurumadı.

Yalandı, yutuldu.

Sözler unutuldu.

★★★

Cumhurbaşkanı ışık yaktı, CHP’nin de desteği ile Türkiye Büyük Millet Meclisi, İsveç’in NATO’ya üyeliğini onayladı.

NATO- TOTO!

Tuttu!

NATO- NİKAH!

Tazelendi.

NATO’nun patronu ABD’nin Başkanı, Türk Cumhurbaşkanı’na “50 milyar dolar değerinde F-16 ve modernizasyon kiti satma” sözü ile “seni belediye seçimleri öncesi Beyaz Saray’a konuk eder birlikte fotoğraf çektiririz, sen de bu görüntü ile Türk halkının oylarını toplar, İstanbul’u geri alırsın...” vaadini de mi verdi?

★★★

Nikah hediyesi!

Mutlaka vardır.

Ayrıca; ABD Başkanı, “seçim öncesi Fetullah Gülen’i de paketleyip postalayarak” Ankara’ya gönderebilir. 72 yıllık NATO üyesi Türkiye, en derin ekonomik krize batmış, dövize muhtaç durumda kıvranırken “savaş uçağı silaha milyar dolarlar yağdıran NATO üyesi ülke durumuna” düşürüldü.

★★★

İhanet görmüştük.

Hepsi unutuldu:

NATO!

1974 Kıbrıs çıkarmasında Türkiye’ye “silah ambargosu” koydu. Haşhaş ihracatımıza sorun çıkardı.

NATO!

Çekiç Güç’ü üretti.

Irak sınırında Türkiye’nin “bölünmez bütünlüğüne” düşman Kandil karargahını yarattı, korudu, güçlendirdi.

★★★

NATO!

Irak’ta sınırları bekleyen Türk Askeri’nin başına çuval geçirdi.

NATO!

Ortak askeri tatbikat sırasında, bile bile ve nişanlayarak Türk savaş gemisini vurdu.

NATO!
Arap Baharı isyanlarını örgütledi. Türkiye’nin Arap ülkeleri ile dostluk ilişkilerini hançerledi. Türkiye’nin dostu Kaddafi’nin ülkesi Libya’yı, bizim savaş uçaklarını da kullandırarak vurdu.

★★★

NATO!

Komşumuz Yunanistan’ı Türkiye’ye karşı tepeden tırnağa silahlandırdı.

NATO!

Türk ordusuna hava savunma sistemi vermedi. Bunun üzerine “Rusya’dan S 400 aldı diye” Türkiye’yi üretici ortağı olduğu halde F-35 projesinden attı. Yeni nesil F-16’lar satmayı ve eldeki F-16’lar için gerekli olan yenileme kitlerini parasıyla vermeyi de durdurdu.

★★★

NATO!

Fetullah Gülen’in orduya sızdırdığı imamlar aracılığıyla giriştiği 15 Temmuz darbesini NATO ve ABD Türkiye’deki üslerinden desteklediğini bizzat Tayyip Erdoğan söylemişti.

NATO!

Komşularımız Irak ve Suriye’nin topraklarında sınırımızın hemen yanında bir “PKK devleti kurulmasını; ABD’nin Ortadoğu Planı ve İsrail’in Tevrat’a dayalı askeri stratejisini güçlendirmek” için destekledi, destekliyor, desteklemeye devam edecek. Son 1 ay içinde 30 şehit verdiğimiz bu topraklarda ABD örgüte desteğini sürdürürken Türkiye’ye de “İSVEÇ için NATO onayı ver” diye kol bükmekteydi.

TCDD Biletleri!

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, bilgilere ulaşarak SÖZCÜ Ankara muhabiri Başak Kaya’ya şu açıklamayı yaptı: “Yap-İşlet-Devret modeli ile gerçekleşen Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı için firmaya 12 yıl boyunca “yolcu garantisi” verildi. 2017 yılında 2 milyon, 2018 yılında 5 milyon, 2023 yılında 8 milyon olan yolcu garantisi 10 yılın sonunda 10 milyon olacak. Verilen yolcu garantileri gerçekleşmediği için 1 milyar ödendi. Okurum Deniz Çağdaş da bana şu bilgiyi geçti: “Ben Erzincan’da görevliyim, Erzurumluyum. 15 tatil için çocukları memlekete göndermek için TCDD’nin internet sitesinden 370 TL ödeyerek 1 tam, 1 genç ve 1 öğrenci olmak üzere 3 bilet aldım. Salgından dolayı beklemediğim ağır bir hastalık geçirdim. Hanım “bir gün daha bileti ertele” dedi. Ben de TCDD internet sitesine girip bileti bir gün sonraya erteleme yapmak istedim. Erteleme için 40 TL istiyorlar. Şimdi soruyorum bu neyin parası, bu para kime gidecek?”