12 gün önce tutuklu bulunduğu cezaevinde yaşamını yitiren Rus muhalefet lideri Aleksey Navalni'nin eşi Yulia Navalnaya bugün Strasburg'daki Avrupa Parlamentosu'nda bir konuşma yaptı. 

47 yaşında şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren ve bir süre Rus yetkililerin cansız bedenini teslim etmediği Navalni'nin eşi yaptığı konuşmada Putin'e adeta ateş püslürdü. 

Navalnaya, Avrupalı yetkililerin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve müttefiklerinin Batı'daki finansal akışlarına bakılması gerektiğini söyledi. Navalnaya, "Putin organize bir suç çetesinin lideri. Buna zehirleyiciler ve suikastçılar da dahil ama onlar sadece kukla. Asıl önemli olan Putin'e yakın olan insanlar - dostları, ortakları ve mafya parasının bekçileri" dedi.

Navalnaya, "Siz ve hepimiz bu suç çetesiyle mücadele etmeliyiz. Ve buradaki siyasi yenilik, siyasi rekabet değil, organize suçla mücadele yöntemlerini uygulamaktır. Endişe açıklamaları değil, ülkelerinizdeki mafya ortaklarını, Putin ve arkadaşlarının para saklamasına yardımcı olan gizli avukatları ve finansörleri aramaktır" ifadesini kullandı.

Beyaz yakalı ve süslemeli siyah bir elbise giyen Navalnaya'nın konuşması Avrupa Parlamentosu'nda ayakta alkışlandı.

Navalni'nin cenaze töreni Cuma günü Rusya'nın başkenti Moskova'da gerçekleştirilecek. Navalnaya, cenaze töreninde olay çıkıp çıkmayacağını henüz bilmediğini söyledi.