Rus muhalefet lideri Aleksey Navalni ile yakın çalışan Maria Pevçik, dikkat çekici iddialarda bulundu. 

YouTube üzerinden açıklamalarda bulunan Pevçik, Navalni'nin esir takasında kullanılacağını öne sürdü.

Pevçik, Navalni'nin öldüğü sırada bir esir takasıyla serbest bırakılmaya yakın olduğunu söyledi ve Devlet Başkanı Vladimir Putin'in onu öldürttüğü iddiasını tekrarladı.

Navalni ve ismi açıklanmayan iki ABD vatandaşının, Almanya'da hapiste bulunan Rus FSB güvenlik servisi tetikçisi Vadim Krasikov ile takas edilmesine ilişkin görüşmelerin, Navalni'nin ölümü sırasında son aşamalarında olduğunu söyledi.

47 yaşındaki Navalny, 16 Şubat'ta Kuzey Kutbu'ndaki bir cezaevinde hayatını kaybetmişti. Kremlin Rusya'nın Navalni'nin ölümünde herhangi bir dahli olduğunu reddetmiş ve Navalni'nin ölüm belgesinde de doğal nedenlerle öldüğü belirtilmişti.

Pevçik, Navalni ile birlikte takas edilmesi gündemde olan iki ABD vatandaşının ismini vermedi.

ABD MUHABİR VE PİYADEYİ İSTİYORDU 

Ancak ABD bir süredir Wall Street Journal muhabiri Evan Gershkovich ve eski bir ABD deniz piyadesi olan Paul Whelan'ı iade etmeye çalışıyordu.

Pevçik, "Navalni şu anda, tam da bugün bu koltukta oturuyor olabilirdi. Bu lafın gelişi değil, bu olabilirdi ve olmalıydı da. Navalni önümüzdeki birkaç gün içinde dışarıda olmalıydı çünkü takası konusunda bir karar aldık. Şubat ayı başında Putin'e Berlin'de işlediği bir cinayetten dolayı hapis yatan katil FSB görevlisi Vadim Krasikov'un iki Amerikan vatandaşı ve Alexei Navalny ile takas edilmesi teklif edildi" dedi.

Pevçik, 15 Şubat akşamı takas için görüşmelerin son aşamasına gelindiğini teyit ettiğini söyledi ve Navalni'nin bir gün sonra öldürüldüğünü çünkü Putin'in onun özgür kalması düşüncesine tahammül edemediğini iddia etti.