Tenisin efsane isimleri Martina Navratilova ve Chris Evert, WTA Finalleri'nin Suudi Arabistan'da düzenlenmesinin kadın tenisi için "geriye doğru atılmış bir adım" olacağını söyledi.

WTA, Meksika'nın Cancun kentine gitmeden önce 2023 Finalleri'ni Suudi Arabistan'da düzenlemeye çok yaklaşmıştı. Ancak WTA hala sezon sonu etkinliğini gelecek turnuvalar için Riyad'a taşımayı düşünüyor.

Navratilova ve Evert bunun spor için "ilerleme değil, önemli bir gerileme anlamına geleceğini" söyledi.

1970'ler ve 80'lerde kadınlar tenisine hükmeden ikili, Washington Post için kaleme aldıkları bir yazıda WTA Finalleri'ni kadınlar turunun "mücevheri" olarak tanımladı.

WTA Yönetim Kurulu'nu, olası Suudi Arabistan hamlesi konusunda oyunculara danışmamakla eleştiren ikili, yönetim organından Körfez ülkesinde 'ilerlemenin' gerçekten mümkün olup olmadığını sorgulamak üzere 'açık ve dürüst bir tartışma' başlatmasını istedi.

'GERİCİLİĞİ SPORLA YIKAMAK İSTİYORLAR'

Suudi Arabistan, spor etkinliklerini kendi itibarını 'sporla temizlemek' için kullanmakla suçlanıyor.

Arap devleti, insan hakları ihlalleri ve kadınlara yönelik baskılar konusundaki itibarı uluslararası düzeyde yoğun bir tartışma konusu olurken, futbol, boks, Formula 1 ve golf branşlarında birçok etkinliğe ev sahipliği yaptı.

Arabistan'da eşcinsel ilişkiler ölüm cezası ya da kırbaçlama ile cezalandırılmaya devam ederken, LGBTQ+ haklarını destekleyen her türlü faaliyeti yasaklıyor ve hatta gökkuşağı renklerindeki oyuncak ve giysilere el koyuyorlar.

"KADINLARA ZARAR VERECEK"

Navratilova ve Evert, "Orada bir turnuva düzenlemek sadece kadın sporuna değil, kadınlara da zarar verecek önemli bir geri adım olacaktır" dedi.

Arap dünyasında bir ikon haline gelen ve son iki yıldır Wimbledon'da ikinci olan Tunuslu Ons Jabeur, ağustos ayında WTA Finallerinin Suudi Arabistan'da düzenlenmesi halinde "çok heyecanlanacağını" söyledi.

Suudi Arabistan, profesyonel tenise ilk adımını aralık ayında 21 yaş altı erkekler için sezon sonu turnuvası olan Next Gen ATP Finalleri'ne ev sahipliği yaparak attı.

NADAL DESTEK VERİYOR

Öte yandan, erkek tenisinin efsanelerinden Rafael Nadal, Suudi Arabistan Tenis Federasyonu'nun yeni elçisi olduğunu duyurdu. Bu rol, aynı zamanda Suudi Arabistan'da bir Nadal Akademisi kurma planlarını da kapsıyor.

Kadınlar tenisi alanında bir ikon olan Billie Jean King de, Suudi Arabistan'a yapacağı ziyarette değişimi destekleme konusunda olumlu düşüncelerini ifade etti.

WTA'nın kurucu üyelerinden olan ve hak eşitliği konusundaki çalışmalarıyla tanınan King, geçtiğimiz yıl "Ben etkileşime çok inanıyorum. Temasa geçmediğiniz sürece gerçekten değişebileceğinizi düşünmüyorum. Eğer etkileşime girmezsek bir şeyleri nasıl değiştireceğiz?" şeklinde bir açıklama yapmıştı.