NBA franchise'larının değeri her geçen yıl artmaya devam ediyor. Ortalama değerleri 2023 yılında şimdiden 4 milyar doları (3,7 milyar Euro) aştı ve tahminler kısa vadede bir yavaşlama olmayacağını gösteriyor.

Değerleme enflasyonu bu yıl üç takımın el değiştirmesinin (Hornets, Mavericks ve Suns) ve ligin gelecekteki genişleme takımları için 6 milyar dolara varan rakamlar talep etmesinin nedenlerinden biri. 

NBA, 2012 ve 2023 yılları arasında ortalama franchise değerinde en yüksek büyümeye sahip Kuzey Amerika ligi. Forbes ve Sportico verilerine göre, 2012'de 392 milyon dolar (375 milyon Euro) olan lig ortalaması, bugün 4 milyar doların üzerine çıkarak değerini on kat arttırmıştır.

Hala NFL'in gerisinde kalsa da Amerikan futbolundan daha hızlı büyüyor. Aslında, NBA'deki ortalama değer neredeyse ABD'de bir takımın en pahalı satışına ulaştı: Walmart ailesinin 2022'de Denver Broncos için ödediği 4,65 milyar dolar (4,35 milyar Euro).

ALARM ZİLLERİ ÇALIYOR

Özellikle son beş yılda değerlemelerdeki bu keskin artış bazı alarm zillerini çaldırdı.

RedBird'ün kurucusu ve CEO'su Gerry Cardinale, bu ay iki genişleme takımından birini Las Vegas'a getirmek için teklif verdiklerini doğruladı. Üç yıl önce 3 milyar dolar fiyat biçildiğini, şimdi ise NBA'in 5,5 milyar ila 6 milyar dolar arasında bir fiyat istediğini söyledi:

Belki de enflasyon noktasına ulaşıldı ve bu değerlemelerde doğrusal büyümenin devam etmesini istiyorsak, belki de franchise'lara başka sermaye gelmesi gerektiği anlamına gelebilir. Belki de gerçeklikle bağlantım kopmuştur ya da bayrağı varlık fonlarına devrediyorumdur. Bunu yapabilir miyiz bilmiyorum.

Cardinale ayrıca bu yıl NBA'de bu kadar çok franchise satışının görülmesinin ligin ekonomik büyümesine ilişkin şüphelerle bağlantılı olabileceğini öne sürdü.

NFL'in tüm rekorları kırması ve MLB, NHL ya da MLS'in Apple, Amazon ya da Google gibi teknoloji devleri sayesinde bir önceki dönemin üç katına varan sözleşmeler imzalamasının ardından, komisyon üyesi Adam Silver'ın bu yıl yeni görsel-işitsel sözleşmeyi tamamlaması gerekiyor.

JORDAN TAKIMI ELDEN ÇIKARDI

Son satış Mark Cuban'ın Dallas Mavericks'inin satışı oldu. Miriam Adelson, 3,5 milyar dolar değer biçilen bir anlaşmayla Mavericks'in %57 hissesini satın aldı.

Yaz aylarında Michael Jordan, Charlotte Hornets'i 3 milyar doların (2,7 milyar Euro) üzerinde bir değerle elden çıkarmıştı. Aylar önce Marc Lasry Milwaukee Bucks'taki %25 hissesini 3,5 milyar dolara (3,3 milyar Euro) NFL Cleveland Browns'ın sahibi Haslam Sports'a sattı. Robert Sarver Phoenix Suns'ı 4 milyar dolara (3,7 milyar Euro) Matt Ishbia liderliğindeki bir yatırım grubuna satmak zorunda kaldı.

Arctos gibi fonlar da Philadelphia Sixers'ta daha fazla hisse satın aldı ve Katar, Washington Wizards'ı kontrol eden holding şirketinde %5'lik bir hisse aldı.

İLK SIRADA GOLDEN STATE

Golden State Warriors 8,2 milyar dolar (7,6 milyar Euro) ile ilk sırada yer alırken, onu 7,4 milyar dolar (6,8 milyar Euro) ile New York Knicks ve 7.34 milyar dolar (6.7 milyar Euro) ile Los Angeles Lakers üçüncü sırada takip ediyor.

New Orleans Pelicans ise 2,7 milyar dolar (2,5 milyon Euro) ile son sırada yer alıyor. İlk 10'da ayrıca Chicago Bulls, Boston Celtics, Brooklyn Nets, Los Angeles Clippers, Toronto Raptors, Houston Rockets ve Dallas Mavericks yer alıyor.

Bunların çoğu ABD'nin büyük pazarlarında yer almakta. Tüm NBA takımlarının değeri geçen yıla göre artarken, Oklahoma City Thunder geçen yıla göre %76'dan fazla artışla 1,8 milyar dolardan 3 milyar dolara (2,4 milyar Euro) değer en fazla yükselen franchise oldu.

Onları Minnesota Timberwolves (%73 daha fazla) ve %70 ile Detroit Pistons takip ediyor. New Orleans Pelicans, 2,7 milyar dolarla (2,5 milyar Euro) en düşük değere sahip franchise olmasına rağmen, 2021 NBA ortalama değeri olan 2,2 milyar doları (1,8 milyar Euro) çoktan aştı.