İnsanlık dramının yaşandığı Gazze'ye giden gıda ve ilaç yardımlarına yönelik İsrail'deki aşırı sağcı grupların saldırıları artarken, savaş karşıtı İsrailliler de seslerini yükseltiyor.

Gazze'de on binlerce kişi füzelerin gölgesinde bir de açlıkla boğuşurken, İsrail'deki Yahudi yerleşimcileri ve aşırı sağcıların Gazze'ye giden yardım konvoylarını yağmaladığı görüntüler kan donduruyor. Aşırı sağcı Yahudi gruplar, sık sık yardımları taşıyan kamyonları durdurup yiyecekleri yollara döküyor.

İngiliz Guardian gazetesi, bu gruplara karşı örgütlenen İsrailli savaş karşıtlarının çabasını görüntüledi.

Habere göre Batı Şeria'daki yerleşimciler yardım kamyonlarının geçeceği yollarda nöbet tutarken, yağmayı durdurmayı hedefleyen İsrailliler de bölgede beklemeye başladı. 

BARIŞ İÇİN İNSAN ZİNCİRİ

Standing Together (Birlikte Durmak) isimli barış koalisyonunun liderlerinden Alon-Lee Green, "Bu, Gazze'deki masum insanların hayatıyla ilgili bir mücadele. O nedenle bu insani koruma grubunu kurmaya karar verdik" dedi. Grubun barışı savunan Yahudilerden ve Filistinlilerden oluştuğunu kaydeden Green, "Gazzeliler evlerini kaybetti ve aç. Ama bu aynı zamanda bizim korkuya karşı insan kalabilme, toplumumuzun ruhunu koruyabilme mücadelesiyle de ilgili bir hareket. Ölüme karşı yaşamı, nefrete karşı dayanışmayı savunmak istiyoruz" dedi.

28 yaşındaki Yahudi Emanuel Yitzhak Levi de, İsrail'de barış yanlılarına büyük bir baskı kurulduğunu anlatarak "Bizim dinimize göre de savaşta halk aç kalmamalı. Ne yazık ki İsrail'de azınlık içinde bir azınlığız" diye konuştu.

Grup, Gazze'ye giden kamyonları korumaya ve yerleşimcilerin geçişini engelleyerek yağma olaylarının önüne geçmeye çalışıyor. Barış yanlıları, kurdukları insan zinciri sayesinde birçok yağma olayını da engelleyebildiler.

İsrail askerlerinin de koruduğu yağmacı yerleşimcilerin kendilerini "Hamas iş birlikçisi" olmakla suçladığını ifade eden grup üyeleri, yerleşimcilerle çatışmaya girmekten kaçındıklarını, bunun yerine polisi yağmayı durdurmaya zorladıklarını vurguladı.

BM verilerine göre Gazze'de 1,1 milyon kişi büyük bir açlık çekiyor ve dış yardıma muhtaç durumda.