Ne zamandır bahsi geçmiyor. İnsan merak ediyor. Ne oldu Türkiye ekonomisinin altını oyan faiz lobisine?

Gizli girişi olan mahzendeki yuvarlak masanın kenarına, kırmızı pelerinlerini savurarak otururken baktım, şampanya patlatıp iktidara teşekkür ediyordu.

★★★

Lobi belki hayali ama sonuçta bizi yenmedi mi? Faizler 21 yılın en yükseğinde değil mi? Sahi bu başarıda ortağı kimdi? Her daim faizleri düşüreceğini söyleyen biri olabilir mi?

Kimsin sen faiz lobisi?

Aman başka ülkelerde dile getirmeyin, dünyada böyle bir terim yok! Yüzünüze bön bön bakarlar. Ekonomiden anlamadığınızı hemen çakarlar.

★★★

Oysa Türkiye’de ne söylesen gideri var. Sorsak “bunlar faizleri yükseltmek için grup kurup örgütlenmişler mi?” diye, “kesinlikle” diye cevaplarlar.

Faizlerin yükselmesinden kimler para kazanır? Bankalar mı? Faizler yükseldiği için kredi verirken bile on takla attırıyorlar. Zira boğazlarına kadar kredi vermişler. Neden faizlerin yükselmesini istesinler?

Bankalar mevduat ve krediler arasındaki faiz farkından para kazanırlar. Faizler yükselirse verdikleri milyarlarca liralık daha düşük faizli kredilerden zarar ederler. Gidip de bundan sonra verecekleri kredileri hesaplayamaz hale düşerler.

★★★

Ya şirketler? Onlar krediyi talep edenler. Faizler düşsün ki, kredi alıp rahatça yatırım yapabilsinler.

Borçlanmış bir şirketin temel çıkarı, ekonominin iyi olması, kurun ve faizin mümkün olduğunca stabil kalmasıdır. Neden faizlerin yükselmesini istesinler?

Peki, küresel finans çevreleri mi? Olabilir onlarda çok para var. İşin ilginci yabancıların literatüründe böyle bir deyişi bile yok! Demek birbirlerine işaretle anlatıyorlar.

Bugüne kadar Türkiye’ye 475 milyar dolar borç vermiş. Yetmemiş, para sokup Türk Lirası’na çevirmiş, yatırım yapmış. Ülkeyi batırsınlar ki, paralarını alamasınlar. Salak ya bunlar!

★★★

Bu insancıklar faiz yükselirken değil düşerken gelirler? Paranızı faize yatırdıysanız, bono veya tahvil aldıysanız, faizlerin düşmesini istersiniz ki para kazanın. Kurallar herkes için geçerli...

Eğer böyle bir lobi varsa şu an karalar bağlıyor olmalı...

★★★

Sahi nereden çıktı bu “faiz lobisi” lafı? Dış mihrak ihtiyacından... Ekonomiyi biz batırdık diyecek halleri olmadığından.

Kullanılan terimin literatüre girişi 2010 yılına denk geliyor. İlk yazıların internette Sabah ve Zaman gazeteleri kaynaklı olduğu görülüyor. Oradan da kopup gidiyor.

O günden bugüne ülke geri vitese takmış, ekonomisi bir türlü ilerleyemiyor.

★★★

İki yıl önce gittiler buna inandılar, faizleri düşürmeye başladılar, fakirleşti insanlar. Yanlış yaptıklarını anlayıp düzeltmek için tekrar çıkarmaya karar verdiler. Milleti iyice sefalete sürüklediler.

Ekonomide yapılan her yanlışın ödenir bedeli... Anlayacağınız yaşanan fukaralığın nedeni tabii ki faiz lobisi... Yoksa ülkeyi yönetenlerin ne suçu olabilir ki?