7 Ekim'de Hamas'ın silahlı kanadı Kassam Tugayları'nın saldırısı sonrasında Filistin'de sivilleri hedef alan İsrail'e tepki her geçen gün artıyor... Türkiye ve ABD başta olmak üzere birçok ülke İsrail'in saldırılarına tepki göstermeye devam ederken İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve hükümeti dört Avrupa ülkesine adeta savaş açtı. 

Son dönemde Avrupa'da Filistin'in tanınması yönünde açıklamalar yapılıp çalışmalar devam ederken birçok ülke bu konuda ilk adımların atılmasına sıcak baktığını duyurmuştu. 

Cuma günü İspanya, Orta Doğu'da barışın sağlanması adına İrlanda, Malta ve Slovenya ile birlikte Filistin'in tanınması için çalışabileceklerini duyurmuştu. İspanya, İsrail işgali altındaki Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde Filistinliler tarafından ilan edilen devleti tanımaya hazır olduklarının sinyalini verirken İsrail'den çok sert tepki geldi. 

İsrail'in aşırı sağcı Dışişleri Bakanı Israel Katz eski adıyla Twitter olarak bilinen sosyal medya platformu X'te yaptığı açıklamada, "7 Ekim katliamının ardından bir Filistin devletinin tanınması, Hamas ve diğer Filistinli terör örgütlerine, İsraillilere yönelik canice terör saldırılarına Filistinlilere yönelik siyasi jestlerle karşılık verileceği mesajını göndermektedir" dedi.

Katz, "Çatışmanın çözümü ancak taraflar arasında doğrudan müzakereler yoluyla mümkün olacaktır. Bir Filistin devletinin tanınmasına yönelik her türlü girişim çözüme ulaşılmasını geciktirir ve bölgesel istikrarsızlığı artırır" ifadesini kullandı.