Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) Gazze'de kalıcı ve sürdürülebilir ateşkese dönüşecek şekilde ramazan ayında acilen ateşkes sağlanması talep edilen karar tasarısı kabul edildi. Tasarı, 14 "evet" ve 1 "çekimser" oyla kabul edildi. ABD çekimser oy kullandı.

Netanyahu, ABD'nin, BM Güvenlik Konseyi'nin ateşkes çağrısı yapan kararını veto etmemesi halinde, İsrail Stratejik İşler Bakanı ve Savaş Kabinesi Üyesi Ron Dermer ve Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Tzachi Hanegbi başkanlığındaki İsrail heyetinin Washington'a ziyaretini iptal edeceğini söyledi.

İsrail basınında karar tasarısının ardından Netanyahu'nun ABD’nin başkenti Washington’a yapılacak ziyareti ettiği bildirildi.

"ÇABALARA ZARAR VERİYOR"

İptal kararını doğrulayan Netanyahu, BMGK’daki tasarı hakkında ABD’yi eleştiren açıklamalarda bulundu ve “Washington’ın karar değişikliği, rehineleri serbest bırakma çabalarına zarar veriyor” dedi.

ABD HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADI

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, BMGK'da oylamaya sunulan "Gazze'de acil ateşkes çağrısı tasarısını" ABD'nin veto etmemesi sebebiyle Washington ziyaretini iptal eden İsrail heyetiyle ilgili "hayal kırıklığı" yaşadıklarını söyledi.

Kirby, heyetin ziyaretinin iptal edilmesini, "Refah'ta sahada uygulanabilir alternatifler üzerine kapsamlı müzakereler yapmamıza olanak sağlamak için (İsrail heyetinin) Washington DC'ye gelmeyecek olmalarından dolayı büyük hayal kırıklığına uğradık." sözleriyle yorumladı.

İsrail tarafına Refah'la ilgili düşünce ve önerilerini yine de ileteceklerini kaydeden Kirby, 1,5 milyona yakın sivilin sığındığı bir bölgeye "kara operasyonu" yapmanın doğru olmadığı konusunda emin olduklarını ve bunu sürekli dile getirdiklerini belirtti.

“GAZZE’DE ZAFER KAZANILMAMASI KZUEYDE ÇATIŞMAYA GÖTÜREBİLİR”

Öte yandan ABD'de bulunan İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, temaslarından önce değerlendirmelerde bulundu.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan'la yapacağı ilk toplantıda Hamas'ın yok edilmesinin ve esirlerin evlerine geri dönmesinin önemini vurgulayacağını belirten Gallant, "Henüz olmadığımız yerler de dahil olmak üzere her yerde Hamas'a karşı faaliyet göstereceğiz. İsrail Silahlı Kuvvetleri'nin görevini tamamlayabilmesi için (Gazze'de) Hamas'a bir alternatif belirleyeceğiz" dedi.

İsrailli esirler Gazze'deyken savaşı durdurmaya haklarının olmadığını belirterek, "Gazze'de kesin bir zaferin kazanılamaması bizi kuzeyde yeni bir çatışmaya götürebilir" ifadesini kullandı.

HEYET GÖNDERME KONUSUNDA ANLAŞILMIŞTI

ABD Başkanı Joe Biden, Netanyahu'dan Refah'a operasyon alternatifleri gözden geçirmek üzere bir heyet göndermesini talep etmişti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, geçen günlerde Netanyahu’nun Refah konusunda planları görüşmek üzere Washington’a bir heyet göndereceğini açıklamıştı.