İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 7 Ekim 2023'ten beri bölgeye 6. ziyaretini gerçekleştiren ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile yaptığı görüşmenin ardından görüntülü bir mesaj yayımladı.

"ABD'nin Hamas'a karşı savaşta 5 aydan uzun süredir İsrail ile omuz omuza durduğunu ve bunu takdir ettiklerini" belirten Netanyahu, "sivil nüfusun savaş alanından çıkarılması ve insani ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğinin farkında olduklarını ve bunun üzerinde çalıştıklarını ABD Dışişleri Bakanı'na ilettiğini" belirtti.

"BLINKEN'A ANLATTIM..."

Netanyahu, "Ama aynı zamanda Blinken'a Refah'a girmeden ve Hamas'ın buradaki tugaylarını etkisiz hale getirmeden Hamas'ı yenmenin yolu olmadığını anlattım. Bunu ABD'nin desteği ile yapmayı umduğumuzu ama gerekirse tek başımıza yapacağımızı söyledim" diye konuştu.

“GAZZE’DEKİ MİSYON TAMAMLANMALI”

İsrail Savaş Kabinesi Üyesi Benny Gantz da Tel Aviv ile Hamas arasında esir takası müzakerelerinin gündemde olduğu dönemde ülkesini ziyaret eden Blinken ile bir araya geldiğini aktardı.

ABD'nin, İsrail'e verdiği destekten dolayı Blinken'a minnettarlığını sunduğunu kaydeden Gantz, 7 Ekim saldırılarının ardından "Hamas'ı yok etmek için Refah'a operasyon dahil Gazze'deki misyonun tamamlanmasının gerektiğini" muhatabına ilettiğini kaydetti.

"İsrail'in, Gazze'deki sivillere yardım için insani çözümler sunmaya devam edeceğini ancak bu yardımların Hamas'ın eline geçmemesini de sağlayacağını sözlerime ekledim." ifadelerini kullanan Gantz, Blinken ile "bölgesel güvenlik ve istikrarı" ele aldıklarını belirtti.

BLINKEN’DAN SERT UYARI

ABD'den yayın yapan "Axios" haber sitesinin bir kaynağa dayandırdığı haberine göre, Blinken, Netanyahu ile savaş kabinesiyle toplantısında İsrailli muhataplarını "sert bir şekilde" uyardı.

Blinken, toplantıda İsrail'in güvenliğinin ve dünyadaki yerinin tehlikede olduğunun altını çizerek, "Çok geç olana kadar bunu fark edemeyebilirsiniz" değerlendirmesinde bulundu.

Mevcut gidişatla devam eder ve savaş sonrasına dair net bir plan yapılamazsa İsrail'in başa çıkamayacağı büyük bir ayaklanmayla karşı karşıya kalacağı konusunda uyarıda bulunan Blinken, "Tutarlı bir plana ihtiyacınız var yoksa Gazze'de sıkışıp kalacaksınız" ifadelerini kullandı.

Blinken, İsrail'in mevcut yöntemleri izlemesi durumunda "Hamas'ın Gazze'de kontrolü elinde tutacağını veya anarşinin ortaya çıkacağını" dile getirdi.

Kaynağa göre, Netanyahu ise Blinken'ın sözleri üzerine, "On yıllarca işimiz başımızdan aşkın olacak" dedi.

Axios'un Blinken'ın uyarısına ilişkin yorum talebine İsrail Başbakanlık Ofisi'nin henüz yanıt vermediği aktarıldı.

“İSRAİL’İ YALNIZLAŞTIRMA RİSKİ TAŞIYOR”

Blinken, ziyaretini tamamlamasının ardından Ben Gurion Havalimanı'nda basın mensuplarına konuştu.

Blinken, İsrail'in Gazze Şeridinin güneyinde 1,5 milyon Filistinlinin sığındığı Refah'a olası kara saldırısına ilişkin, "Refah'a bir askeri operasyon İsrail'e beklediği güvenliği sağlamayacak. Refah saldırısı İsrail'i dünyada daha da yalnızlaştırma riski taşıyor" ifadesini kullandı.

İsrail'in Refah'a saldırı planını ve bunun risklerini gelecek hafta İsrailli yetkililerle Washington'da görüşeceklerini belirten Blinken, "Refah'a saldırının İsrail'e uzun vadeli bir güvenlik sağlamayacağına inandıklarını" dile getirdi.

Gazze'deki sivil nüfusun çektiği açlık ve insani yardım eksikliğine dikkati çeken Blinken, "Gazze halkının tamamı gıda güvenliğinden yoksun. Gazze halkının tamamı insani yardıma muhtaç. Buraya gönderilen insani yardım artırılmalı. Geçtiğimiz haftalarda atılan olumlu adımlar var ancak hala yetersiz" diye konuştu.

Blinken, ABD'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) getirdiği Gazze'de bir ateşkes ve buradaki İsrailli esirlerin serbest kalmasına ilişkin karar taslağını Rusya'nın veto etmesi karşısında şaşırdıklarını belirtti.

İsrail'in işgal altındaki Batı Şeria'nın Ürdün Vadisi bölgesinde 8 bin dönüm araziye ziyaretinin gerçekleştiği gün el koymasına ilişkin bir soruyu yanıtlayan Blinken, "Filistinlilere ait mülklerin yıkılması, Filistinlilerin zorla evden çıkarılmaları, yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin inşası ve genişletilmesi gibi iki devletli çözümü zora sokacak tek taraflı ve tırmandırıcı adımları desteklemedikleri ve kınadıklarını" vurguladı.

BLINKEN'IN ZİYARETİ

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın, bir günlük Tel Aviv ziyaretinin ardından Washington'a dönmesi bekleniyor.

Bölge turu kapsamında Suudi Arabistan ve Mısır'ı ziyaret eden Blinken, Kahire'de "Refah'a saldırının hata olacağını İsraillilere anlatacağını" dile getirmişti.

FİLİSTİNLİLER, REFAH’A SIKIŞTI

Gazze Şeridi'nin en güneyinde Mısır sınırında yer alan Refah'ın İsrail saldırılarından önce 280 bin olan nüfusu 5 katından fazla artarak 1,5 milyona ulaştı.

Yeterli miktarda kalacak yerin bulunmadığı ve altyapının yetersiz kaldığı Refah'a İsrail saldırılarından kaçarak sığınan Filistinlilerin büyük bir bölümü, derme çatma çadırlardan oluşan kamplarda yaşam mücadelesi veriyor.