İsrail Başbakanlık Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, "Hamas'ın Gazze'nin güneyindeki dört taburu yok edilmeden savaşın hedefine ulaşılmasının mümkün olmadığı" ifade edildi.

Gazze'nin güneyindeki yoğun operasyonların sivillerin buradan çıkarılmasını gerektirdiği ifade edilen açıklamada, Netanyahu'nun "İsrail ordusu ve güvenlik teşkilatına buradaki nüfusun çıkarılması ve Hamas taburlarının yok edilmesi için hükümete sunmak üzere ortak bir plan hazırlaması talimatını verdiği" aktarıldı.

ORDU, YERLEŞİM ALANINI HAVAYA UÇURDU

Görgü tanıkları ile yerel kaynaklar, İsrail ordusuna bağlı güçlerin bugün Gazze kentinin batısındaki bazı noktalarda kısmen ilerleyerek "Üniversiteler" adı verilen bölgenin yakınındaki yerleşim alanını patlayıcılarla havaya uçurduğunu aktardı.

Kentin farklı yerlerinden yoğun patlama seslerinin duyulduğu, askeri araçların Es-Sina'a, Ebu el-Kas ve Er-Rimal bölgelerinde kısmen ilerlediği belirtildi.

İsrail ordusunun, saldırılarını Davut Kulesi yakınındaki Ebu el-Kas civarı ile Seraya bölgesi ve çevresindeki sokaklarda yoğunlaştırdığı kaydedildi.

Buldozerler ile askeri araçların, kentin batısındaki Eş-Şuheda Caddesi üzerindeki bir hastane yakınında kum tepecikleri oluşturduğu, bölgeye konuşlanan İsrail ordusu ve keskin nişancıların hareket eden her nesneye ateş açtığı vurgulandı.

EN AZ 12 BİN ÇOCUK ÖLDÜ

İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'ne hava, kara ve denizden düzenlediği saldırılarda en az 12 bini çocuk, 8 bin 190'ı kadın olmak üzere 27 bin 947 Filistinli öldürüldü, 67 bin 459 Filistinli yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

İsrail, Hamas'ın sunduğu her biri 45 gün sürecek 3 aşamalı ateşkes ve karşılıklı esir takası teklifini reddetmişti. Netanyahu, orduya Gazze'nin güneyindeki Refah bölgesine saldırı hazırlığı talimatı verdiğini açıklamıştı. İsrail, Gazze'nin güneyinde bir milyondan fazla sivilin sığındığı Refah'a hava saldırıları düzenlemişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Gazze'nin güneyinde sivil nüfusun sığındığı Refah'a saldırı başlatmasının "felaket" olacağı değerlendirmesini yapmıştı.