İsrail'de Savaş Kabinesi Üyesi Benny Gantz'ın, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun onayı olmadan ABD'ye gitmeye hazırlanmasının Netanyahu ile Gantz arasında gerginliğe yol açtığı bildirildi.

Yediot Ahronot gazetesinin haberine göre, Gantz, daha önce Netanyahu ile koordine edilmeyen bir ziyaret için pazar günü Washington'a gitmeye hazırlanıyor.

Netanyahu'nun ekibinden kaynaklar, Gantz'ın önceden koordine etmeden ABD'yi ziyaret planlamasının Başbakan'ı kızdırdığı ve bunun üzerine Netanyahu'nun "İsrail'in yalnızca bir başbakanı olduğunu Gantz'a açıkça ifade ettiğini" aktardı.

Gezinin Başbakan'ın onayı olmadan düzenlendiğini aktaran Netanyahu'nun ekibi, Gantz'ın planının, "kabine üyelerine Başbakan tarafından seyahat izni verilmesini" gerektiren hükümet düzenlemelerine aykırı olduğunu kaydetti.

Gantz’ın ziyaretinde ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris ile görüşeceği öğrenildi.

Gantz'ın, Washington ziyaretinden sonra Londra'ya da gideceği bildirildi.

"NETANYAHU SONRASI DÖNEM"

ABD'nin NBC News televizyonunda yayımlanan haberde, ABD yönetiminin Netanyahu sonrası döneme hazırlandığı iddia edilmişti.

Ziyaretin ABD yönetimi ile Netanyahu arasında anlaşmazlıkların olduğu iddia edilen dönemde gerçekleşecek olması dikkati çekti.

ABD Başkanı Joe Biden, 26 Şubat'ta NBC News'e verdiği röportajda, İsrail'in "inanılmaz derecede muhafazakar hükümetini sürdürmesi halinde küresel desteğini kaybedeceğini" söylemişti.

ANKETLERDE GANTZ ÖNDE

İsrail basınında ocak ayında yayımlanan ankette “İsrail hükümetine başkanlık etmeye en uygun kişi” sorusuna yanıtlarda Gantz öne çıkmıştı.

İsraillilerin yüzde 29'u hükümete başkanlık etmek için en uygun kişinin Netanyahu olduğunu düşünürken, yüzde 42'si bu pozisyona en uygun kişinin Savaş Kabinesi Üyesi Benny Gantz olduğu yönünde görüş bildirmişti.