"Stranger Things: İlk Gölge" olarak adlandırılan oyun, 1959'da, yani TV dizisinde incelenen dönemden yirmi yıl önce geçiyor. Yapımcılığını seriyi yaratan Matt ve Ross Duffer üstlendi.

TV dizisindeki yetişkin karakterler Jim Hopper ve Joyce Maldonado, söz konusu oyunda, yeni bir öğrenci gelene kadar arabalar ve derslerle ilgili normal kaygıları olan lise sınıf arkadaşları olarak görülüyor.

Oyunun Londra West End'deki galasında Matt Duffer, "Hem tüm karakterlerimizin arka hikayesine çok fazla ışık tutuyor hem de dizinin son sezonunda nereye doğru gittiğimize dair bazı ipuçları vermeye başlıyor." dedi.

"Stranger Things", 2016 yılında Netflix'te gösterime girdi ve şirketin en çok izlenen İngilizce dizisi oldu. Dizi, kurgusal Hawkins kasabasında doğaüstü olaylarla mücadele eden bir grup gencin hikayesini anlatıyor.

"Stranger Things"in beşinci ve son sezonu bu yıl Hollywood'daki iki grev nedeniyle ertelendi. Matt Duffer, bir yıl sürmesi beklenen çekimler için prodüksiyonun ocak ayında yeniden başlayacağını söyledi.

Duffer, "Bu çok büyük bir sezon, çok büyük. Çok fazla beklenti var ama her seferinde bir gün bunu göze alıyorsunuz. Zorlayıcı ama son derece ödüllendirici olacak." diye ekledi.

Netflix, "Stranger Things"i uzun soluklu bir seriye dönüştürmek için çalışıyor. Şirket, sahne oyununun yanı sıra animasyonlu bir spin-off serisine de yeşil ışık yaktı.