TCMB'nin ilk kez yatırımcı günü toplantısı, bugün JPMorgan'ın New York merkezinde gerçekleştirecek. Hafize Gaye Erkan ve Mehmet Şimşek'in sunum yapacağı toplantıda verilecek mesajlar piyasalarda yakından takip edilecek. 

Toplantıda JPMorgan'nın yanı sıra Fidelity, Artisan, Goldman Sachs, Pimco, Vanguard, Blackrock, UBS, Morgan Stanley gibi küresel finans devlerinin de aralarında yer aldığı 200'e yakın katılımcı yer alacak.

Ayrıca Mehmet Şimşek'in "Ankara'daki programları nedeniyle" New York'taki yatırımcı toplantısına gitmeyeceği, toplantıya çevrimiçi katılacağı belirtildi.

TOPLANTIDA NELER KONUŞULACAK?

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın para politikası konulu sunumu ile başlayacak toplantıda Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de "Maliye Politikası ve Hazine'nin Finansman Görünümü" başlıklı online sunum yapacak.

Toplantının ikinci bölümünde "Türk Varlıklarına İlişkin Yatırımcı Görüşleri Paneli" düzenlenecek. TCMB başkan yardımcıları ve birim yöneticilerinin katılımıyla "Dezenflasyon Patikası", "Döviz Rezervleri Stratejisi" ve "Bankacılık Sektörü ve Makroihtiyati Çerçeve" başlıklı oturumların gerçekleştirileceği toplantı, Erkan'ın soruları yanıtlayacağı kapanış oturumuyla sona erecek.

"Yatırımcı Günü"nün ikincisinin bu yıl Türkiye'de gerçekleştirilmesi planlanıyor.

YENİ EKONOMİ YÖNETİMİ YABANCININ DÖNMESİNİ İSTİYOR

Yabancılar, yükselen enflasyon karşısında faiz oranlarını düşürmek de dahil alışılmışın dışındaki politikalar ile Türkiye'yi son yıllarda yatırım tercihleri arasına almıyordu. 

Yeni ekonomi yönetimi, alışılagelmişin dışındaki ekonomi politikalarını terkederek faiz artışlarına başlamış ve seçimlerin ardından kredi risk primleri düşmüştü.

Ayrıca ekonomi kurmayları dünyanın çeşitli yerlerinde yatırımcı toplantıları düzenleyerek yabancı sermayenin Türkiye'ye gelmesi için çaba harcamaya başladı.

2023 Mayıs ayındaki genel seçimler ardından geçen altı aylık süreçte yatırımcılar Türkiye piyasalarına kısmen geri dönmeye başladılar.

Öte yandan ABD'li finans ajansı Bloomberg'ten Beril Akman'ın haberine göre ise Türkiye'deki karmaşık düzenlemeler, Erkan ve Şimşek'in tanıtımlarını zorlaştırmaya devam ediyor.

Yabancı fonlara göre, başlangıçta açığa satış yapanları caydırmak için tasarlanan offshore lira swap piyasasındaki kısıtlamalar, yatırımcıların Türkiye'ye olan risklerini koruma kabiliyetlerini engelliyor.