2002 FIFA Dünya Kupası'nın Okyanusya Futbol Konfederasyonu (OFC) bölgesinin elemelerinin 1. turunda, Avustralya ve Amerikan Samoası milli futbol takımları arasında 11 Nisan 2001'de3 oynanan karşılaşma, 31-0 biterek dünya futbol tarihine geçti. 

O maçta Amerikan Samoa takımının kalesini koruyan Nicky Salapu, BBC Sounds'taki Sporting Witness podcast'ine verdiği röportajda, yaşadıklarını anlattı.

Yabancı insanların bile hala gelip kendisine bu inanılmaz maç hakkında soru sorduğunu söyleyen Nicky Salapu, maç öncesi tek amacının 22 golü geçmemek olduğunu belirtti.

"AVUSTRALYA'NIN TUTUMU SPORTMENLİK DIŞIYDI"

Salapu, karşılaşmanın zorluğunu şu sözlerle anlattı:

"Takım arkadaşlarıma benim önümde dizilmeleri yerine topu ileri taşımalarını söylüyordum. Çünkü bazen takım arkadaşlarım nedeniyle topu bile göremiyordum. Maç bitene kadar tüm duygularımı içimde tutmaya çalılştırm. Ağlamamak için direndim. Avustralya'nın yaklaşımı sportmenlik dışıydı. Acaba farklı kazanmak için kaç gole ihtiyaçları vardı? Eğer o Avustralya takımını çalıştıran ben olsaydım, 20. golden sonra futbolcularıma topu dolaştırmalarını söylerdim."

"FUTBOLDA İLK KEZ AĞLADIM"

2001 yılında yaşanan bu utanç verici mağlubiyetin ardından 10 yıl geçtikten sonra Amerikan Samoası, Tonga'yı 2-1 yenerek tarihindeki ilk FIFA onaylı galibiyetini aldı.

O maçta da Amerikan Samoası'nın kalesini koruyan Salapu, bu karşılaşmanın kendisi için aradan geçen 10 yılın ardından gelen bir kurtuluş gibi olduğunu söyledi ve "İşte 2001'den beri futbolda ilk kez ağladım" dedi.