Norveç'te düzenlenen LGBTİ festivaline katılan ülkenin Kültür ve Eşitlikten Sorumlu Devlet Bakanı Lubna Jaffery, katıldığı bir etkinlikte yaptığı hareketle uluslararası kamuoyunun gündemine oturdu. 

Bir yıl önce bu pozisyona gelen ve Oslo Pride Günleri kapsamında düzenlenen bir etkinliğe katılan 44 yaşındaki Jaffery, "2024'ün Eşcinsel Annesi" ödülünün sahibi oldu. Jaffery'e bu ödülü LGBTİ haklarını savunduğu için verildiği belirtildi. 

Ödül verildikten sonra bir konuşma yapan Jaffery, "Oslo Pride gününde bana bu yıl bu ödülün verilmesinden dolayı çok mutluyum. Bu harika bir onur" derken gömleğini sıyırmaya başladı. Jaffery konuşmasının devamında memelerini açarken, "Herkesin özgür hissetmesi önemli. Böyle bir onuru hak etmek istiyorsanız bütün ruhunuzu buna adamalı ve kendinizi ciddiye almamalısınız" dedi. Jaffery'nin sözleri ve hareketleri salonda alkış tufanının kopmasına neden oldu. 

Jaffery'nin hareketi hem Norveç hem de dünya medyasında gündem olurken Norveç Başbakanı Jonas Gar Stere, "Lubna kendine güvenli, özgür ruhlu ve harika bir insan ve şevkle ülkenin farklı bölgelerindeki kültür etkinliklerine gidiyor. Dün Oslo'daydı ve çok iyi iş çıkardı" dedi. 

Etkinliği düzenleyen isimlerden olan Joachim Aadland, "Bence korkusuz bir bakanımızın olması harika bir şey. 10 yıldır bu etkinliği düzenliyoruz fakat hiç böyle tezahürat ve alkışa tanık olmamıştık. İnsanların Lubna'nın hareketini takdir ettikleri açık" ifadesini kullandı.