İngiltere Premier Lig takımlarından Nottingham Forest, Finansal Fair Play kurallarını ihlal ettiği için 4 puanlık bir ceza aldı.

Kar ve Sürdürülebilirlik Kuralları (PSR) kapsamında yapılan bir ihlal nedeniyle suçlanan kulüp için ceza, 7-8 Mart'ta gerçekleştirilen ve üç bağımsız üyenin katıldığı bir duruşmanın ardından bugün ilan edildi.

Kalan 9 hafta göz önüne alındığında, bu ceza sonucunda kırmızı-beyazlı takım küme düşme riskiyle karşı karşıya kaldı ve kulübün bu karara itiraz edeceği öngörülüyor.

PSR kurallarına göre, takımların üç yıllık bir dönemde en fazla 105 milyon sterlin zarara uğraması kabul edilebilir. Championship'te geçirdiği iki sezonun ardından Premier Lig'e ilk kez çıktığı sezonda Nottingham Forest'ın izin verilen zarar miktarı 61 milyon sterlindi.

Premier Lig'e Mayıs 2022'de yükseldikten sonra 43 oyuncu transferi için toplamda yaklaşık 250 milyon sterlin harcayan kulübün, alınan puan cezasında yüksek transfer ve maaş politikasının etkili olduğu belirtiliyor.

Bu sezon Everton da benzer şekilde finansal kuralları ihlal ettiği için 10 puanlık bir ceza almış, ancak yapılan itiraz sonucu bu ceza 6 puana düşürülmüştü.