Danimarkalı ilaç devi Novo Nordisk'in ürettiği kilo verme ilaçları Wegovy ve Ozempic'in nadir görülen bir göz rahatsızlığına neden olabileceğine yönelik bir rapor yayımlandı.

Dün yayımlanan raporun ardından bugün şirket hisselerinde bugün kayda değer bir değişiklik yaşanmadı.

Harvard Tıp Fakültesi tarafından yapılan araştırmada Novo Nordisk’in Ozempic ve Wegovy gibi kilo verme ilaçlarında bulunan 'semaglutid'in nadir görülen bir göz hastalığı riskini artırabileceği kaydedildi.

Araştırma sonuçlarının ardından değerlendirme bulunan analistler bu durumun pek de oyunun kurallarını değiştirecek bir şey olmadığını söyledi. 

Novo Nordisk'ten bir sözcü ise, "Hasta güvenliği Novo Nordisk için en önemli önceliktir ve ilaçlarımızın kullanımından kaynaklanan olumsuz olaylarla ilgili tüm raporları çok ciddiye alıyoruz" dedi.

Şirketin hisseleri sabah erken saatlerde düşüş yaşadıktan sonra kayıplarını telafi etti. Hisseler Türkiye saatiyle 13.47 itibarıyla yüzde 0,17 yükseldi.

Novo Nordisk geçen yıl satış rekorları kıran zayıflama ilaçları sayesinde Danimarka'nın toplam gayrisafi yurtiçi hasılasından daha büyük bir değerle Avrupa'nın en değerli şirketi olmuştu.