Ekvadorlu manken ve "Miss Ecuador" güzellik yarışması kraliçesi, And Parlamentosu Başkanı Cristina Reyes Hidalgo, Türkiye’ye geldi ve TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş ile görüştü. 

Kurtulmuş ile Hidalgo görüşmesinde, ülkeler ve parlamentolar arası ilişkilerin yanı sıra işbirliği imkanları ve İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları da ele alındı. Kurtulmuş, Türkiye’nin son dönemde dünyanın bütün bölgeleriyle diplomatik ilişkilerini güçlendirdiğini söyledi.

And Parlamentosu Başkanı Cristina Reyes Hidalgo da And Dağları bölgesinde yer alan ülkelerin oluşturduğu parlamentonun entegrasyonu sürecinde Türkiye’nin önemli bir rol oynadığını söyledi.

 

Hidalgo, Latin Amerika ülkeleriyle Türkiye arasında her alanda işbirliğinin gelişmesine önem verdiklerini vurguladı. Görüşmede, And Parlamentosu Türk Grubu Başkanı ve AKP Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal, TBMM Genel Sekreteri Talip Uzun, And Parlamentosu Genel Sekreteri Eduardo Chiliquinga Mazon da yer aldı.

And Parlamentosu, And dağlarına sınırı olan ülkeler Şili, Kolombiya, Bolivya, Ekvator ve Peru tarafından kuruldu. Türkiye de bu parlamentoda "gözlemci" olarak yer alıyor.