Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), sosyal medya X hesabından yaptığı açıklamada, Ankara'da 18 Aralık 2002'de uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu'nun öldürülmesi olayının şüphelilerinden Nuri Gökhan Bozkır'ın yakalandığını duyurdu.

"ARANMA KAYDI VARDI"

EGM'nin açıklamasında şöyle denildi:

* "18.12.2002 tarihinde Necip Hablemitoğlu'nun öldürülmesi olayının şüphelilerinden, 'terör örgütlerine silah sağlama' ve 'tasarlayarak adam öldürme' suçlarından UYAP aranma kaydı bulunan Nuri Gökhan Bozkır, 02.01.2024 tarihinde Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ve İstihbarat Şube Müdürlüğü tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen operasyon sonucu yakalanmıştır."

"DİĞER SANIKLAR SEVİNECEKTİR"

Avukat Hüseyin Ersöz, Bozkır'ın yakalanması sonrası yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

"Nuri Gökhan Bozkır’ın yakalanmasına, en çok da Hablemitoğlu Cinayeti Davası’na “iftira niteliğindeki beyanlarıyla dahil edilen” diğer sanıklar sevinecektir. 

Zira kaçmasından en çok zarar görenler, Bozkır’ın tutarsız beyanlarıyla dosyaya dahil edilen Mustafa Levent Göktaş gibi diğer sanıklardı. 

Bir kez daha ifade etmek gerekir ki Nuri Gökhan Bozkır, kamuoyunda “Soğan Tırları Davası” adıyla bilinen yargılamada, hükümle verilen Yakama Kararı sonrasında kaçmıştı. Bu Yakalama Kararının infazından kaçması sonrası, Hablemioğlu Cinayeti Davası’nda da “adli kontrolü ihlal ettiği için” ikinci kez yakalama kararı çıkarılmıştı."