Kaliforniya merkezli çip üreticisi Nvidia'nın geliri, yapay zekadaki patlamanın etkisiyle hızla yükseldi.

2022'nin başından bu yana Nvidia' nın hisse senedi fiyatı beş kat artarak kurucu ortak ve CEO Jensen Huang 'ın servetinin hızla yükselmesine neden oldu.

Şu anda yaklaşık 70 milyar dolar değerinde olan 61 yaşındaki Huang, Bloomberg Milyarderler Endeksi'nde dünyanın en büyük 20 milyarderi arasına girmenin eşiğinde.

Bloomberg'e göre Huang'ın serveti cuma günü itibariyle 69,2 milyar dolar değerine yükseldi. Bu da onu dünyanın en zengin 21'nci kişisi yaptı

Huang'ın serveti Wall Street beklentilerini aşan dördüncü çeyrek sonuçları sayesinde perşembe günü sadece bir gün içinde yaklaşık yüzde 22 arttı.

Kaliforniya merkezli çip üreticisi Nvidia'nın son çeyrekte beklentilerin üzerinde kâr açıklamasının ardından şirketin hisse fiyatı dün yüzde 16 artışla günü tamamladı. Böylece, şirketin piyasa değeri, bir günde yaklaşık 277 milyar dolarlık artış kaydederek, bu alanda Meta'nın günlük 197 milyar dolarlık değer kazanç rekorunu da ele geçirdi.

Bu etkenler göz önüne alındığında Nvidia'nın yüzde 3,5'ine sahip Huang'ın dünyanın en büyük 20 milyarderi arasına girmesi pek de uzak gözükmüyor.

BEKLENTİYİ AŞAN BİLANÇO: KÂRI YÜZDE 769 ARTTI

Kaliforniya merkezli çip üreticisi Nvidia'nın geliri, 28 Ocak'ta sona eren 3 aylık dönemde 22,1 milyar dolarla piyasa beklentilerini aşarken rekor kaydetti.

Şirketin söz konusu dönemde elde ettiği gelir yıllık yüzde 265 artışla 22,1 milyar dolara çıkarak rekor tazeledi.

Gelirini bir önceki çeyreğe göre de yüzde 22 artıran Nvidia, geçen senenin aynı çeyreğinde 6,1 milyar dolar gelir elde etmişti.

Piyasa beklentisi Nvidia'nın bu dönemdeki gelirinin 20,6 milyar dolar olacağı yönündeydi.

Nvidia'nın net kârı da söz konusu çeyrekte yıllık yüzde 769 artarak 12,29 milyar dolara yükseldi. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 1,41 milyar dolarlık kâr elde etmişti.

Şirketin geçen mali yılın dördüncü çeyreğinde 57 sent olan hisse başına kârı da bu dönemde 4,93 dolara çıktı.