Ekonominin belini doğrultabilmesi için güvendiğimiz adam Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Kiralardaki fiyat artışlarının önüne geçmek için konut arzı artırılacak” dedi.

Muhteşem bir misyon, muhteşem bir vizyon... Hayret valla daha önce nasıl kimsenin aklına gelmedi ki bu?

★★★

Aramızda kalsın ama kendisi fazla uzak kaldı Türkiye gerçeklerine galiba... Millet güvenilmez, getirisi olmayan Türk Lirası’ndan uzaklaşmak için ne bulduysa aldı. Dolar, altın, konut, araba, arsa...

Sen ekonomiyi düzeltsen zaten normalleşecek hepsi...

★★★

Nitekim AKP, 22 yıldır inşaat sektörüne verdiği gazla ekonomiyi canlı tutmaya çalıştı. Elindeki bütün parayı taşa toprağa gömdü. Yüzbinlerce yeni konut yapıldı. Ne oldu sonucu?

Senin patron 15 milyon mülteciyi ülkeye doldurunca, bunca insanın sokakta kalacak hali yok ya... Bir de promosyon düzenledi maşallah... Ev alana pasaport anında...

Sen hepsini geri yolla... Bak ne oluyor konut ve kira fiyatlarına...

★★★

Vatandaşlarının refahını sağlamak adına sosyal konut yapmak devletlerin görevidir. Bu duruma kimse itiraz edemez.

Peki, Türkiye’de bu sorumluluğu üstlenen, 1984 yılında Turgut Özal’ın talimatıyla kurulan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı yani TOKİ bunun neresinde? Görseniz tanıyamazsınız. Evrim geçirdi!

★★★

Geçtiğimiz 22 yılda adeta bir “arsa ofisi” gibi çalıştırılan TOKİ, “arsası benden, yapması yandaştan, kârı paylaşalım” diyerek ülkenin en değerli arazilerini büyük müteahhitlerle paylaşıp, sattı.

Oysa TOKİ’nin temel kuruluş amacı düşük gelir gruplarını, dar gelirliyi konut sahibi yapmaktı...

Bugün ülkede en değerli araziler ile birlikte lüks konut işi TOKİ’nin kontrolünde... Zira Toplu Konut İdaresi’nin ne alakası vardı orman arazisine rezidans, villa üretimiyle?

★★★

TOKİ bariz şekilde Türkiye’nin en gizemli kurumlarından biri... Trilyonlara hükmediyor ama bütçesi yok! Her ihalesinde milyonlarca lira dönüyor ama bilançosu yok.

Kâr mı ediyor zarar mı? Kâr nereye gidiyor? Zarar nereden karşılanıyor? Bilen yok!

Mevcut iktidar döneminde hangi kurum kendi alanında kaldı? Hepsi partinin menfaatleri doğrultusunda amacından sapmadı mı?

★★★

“Aman ha sakın yapma” diyen de yok bu arada... Çarşaf çarşaf reklam yaptıkları bilmem kaç bin tane TOKİ evi inşa edeceğiz diye kura bile çektiler. Hani evler? Başlayamadılar. Başladıklarını da bitiremediler. 

Problem evlerin pahalı olması değil, milletin fakr-u zaruret içinde harap ve bitap düşmüş olması. Umudumuz bunu dahi göremeyen bir Hazine ve Maliye Bakanı... Millet patatesi, domatesi, biberi bile zor alıyor. Gidip de konut, rezidans falan mı alacak?

Bedava peynir sadece kapanda bulunur misali bunu yapmanın günümüz şartlarında tek bir yolu var, battı balık yan gider projesi... Sahi kaynak neresi?

Hadi bakalım kolay gelsin. Başlamak, bitirmenin yarısıdır. Bir 10-15 yıl daha dişimizi sıkarız biz...