Ankaragücü Başkanı Faruk Koca'nın Rizespor maçının ardından hakem Halil Umut Meler'e attığı yumruğu bir kişinin fevri davranışı olarak görmek, yapılacak en büyük hata olacaktır.

Evde, hastanede, okulda, trafikte, sokakta hatta keyif almak için gidilen barda, kafede,restoranda şiddet olaylarının yaşandığı kalan bir ülke oldu son dönemde Türkiye... Kadına, çocuğa, doktora, öğrenciye, öğretmene, yol vermeyene, hayvana, istediği şarkıyı çalmayan müzisyene, bakışından rahatsız olduğuna şiddet uygulanan bir ülke halini aldık.

Üstelik bu şiddetin dozu caydırıcı cezalar olmadığı için günden güne artarak devam ediyor.  Kadınlar öldürülüyor, sağlık çalışanları dövülüyor, çocuğa ve hayvana işkence ediliyor, kavga haberleri, silahla yaralamalar havalarda uçuşuyor. Cezaya gelince herkes sus pus oluyor. 

Hemen her gün yaşanan şiddet olaylarını kınamaktan başka bir şey yapılmıyor ülkede... 'Şiddetle kınıyoruz', 'Tasvip etmiyoruz', 'Büyük üzüntü duyuyoruz' lafları ortalarda uçuşuyor ancak şiddeti engelleyici önlemler bir türlü alınamıyor. 

Artık Türkiye, toplumsal bir şiddet sorunu olduğunu görmeli ve bunu değiştirecek önlemleri bir an önce almalı. Halil Umut Meler vakası sadece bir kişi üzerinden okunur ve ona verilecek ceza da emsal olacak kadar ağır olmazsa, daha kötü olayların yaşanması kaçınılmaz.