CHP, Kadıköy Belediye Başkan Adaylığı için Mesut Kösedağı'nın ismini açıkladı. Gelişmelerin ardından, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı sosyal medya X hesabından bir açıklama yaptı. 

"HER ZAMAN CUMHURİYET HALK PARTİSİ'NİN BİR NEFERİ OLDUM"

Açıklamada "belediye başkanlığımın ilk döneminin sonunda tekrar aday gösterilmeyeceğimi sosyal medyaya düşen haberlerle öğrendim" diyen Odabaşı, şunları belirtti:

* "Sevgili Kadıköylüler ve Cumhuriyet Halk Partili yol arkadaşlarım, 2019 yılında "Daha çok Kadıköy" diyerek başlattığımız seçim kampanyamızdan 5 yıl boyunca hiç ödün vermeden Kadıköy'ü güçlendirmek, geleceğe hazırlamak, Kadıköylünün de yaşam kalitesini artırarak barış ve huzur içinde yaşaması için canla başla çalıştım.

* Kadıköy Belediye Başkanı olarak Kadıköy ve Kadıköylülere hizmet etmek en büyük önceliğim oldu. Bu hedefle; Kadıköy'ün çözülmemiş sorunlarına el attık, ilçemizi yeni hizmetler ile tanıştırdık. Bina yapmaya değil, binanın içini doldurmaya çalıştık. Sokak için çalıştık. Çalışmalarımız, hem komşularımız arasında hem de dünya çapında karşılığını buldu.

* Yaptığımız birçok uygulama sadece İstanbul'a, Türkiye'ye değil, UNESCO'ya model oldu; ödül aldı. Hedefimiz hep aynıydı: Cumhuriyet Halk Partililerin gurur duyacakları bir belediye ve yönetim örneği ortaya koymak; çünkü doğduğum günden beri içinde olduğum siyasi hayatımda her zaman Cumhuriyet Halk Partisi'nin bir neferi oldum.

"ADAY GÖSTERİLMEYECEĞİMİ SOSYAL MEDYAYA DÜŞEN HABERLERLE ÖĞRENDİM"

* Partime, örgütüme karşı hep açık hep net oldum. Yazık ki bunun sonucunda; belediye başkanlığımın ilk döneminin sonunda tekrar aday gösterilmeyeceğimi sosyal medyaya düşen haberlerle öğrendim. 100 yıllık partimin ne olursa olsun bu derece siyasi nezaketten yoksun olmayacağını bu nedenle en azından bu haberin şahsen tebliğ edileceğini düşünürken, nihai haberi de televizyondan öğrendim.

* Tüm süreci değerlendirdiğim zaman beni en derinden yaralayan nokta; belediye başkan adaylığı açıklanmasında yaşanan gecikmenin, her şeyden önce Cumhuriyet Halk Partisi'ne her daim teveccüh göstermiş Kadıköy halkına saygısızlık olmasıdır. Aday kim olursa olsun, Kadıköy halkı; Belediye Başkan adaylarının İstanbul ilçeleri arasında en son, Yüksek Seçim Kurulu'nun son başvuru tarihine sadece 1 hafta kala ilan edilmesini hak etmiyor.

* Diğer yandan, "Süreç" olarak tanımlanan "Adaylaşma" koşullarının, her türlü kriterden ve objektiflikten uzak, kapalı kapılar ardında, "Kurultay" sonrası siyasi ödüllendirme ve cezalandırma mantığı ile yürütülmüş olması hem bana hem örgütümüze hem de köklü bir siyasi geleneğe sahip Cumhuriyet Halk Partisi'ne de yapılmış saygısızlıktır. Çok şey değil aslında beklediğimiz.

"KARAR VERİCİLERİ TÖHMET ALTINDA BIRAKMAKTADIR"

* Siyasi bir bedel ödediğimizin farkındayız; ama en azından: Kurucu Genel Başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün feraset ve cesaretini, çok partili sisteme olan inancıyla İsmet İnönü'nün demokrasiye güvenini, Bülent Ecevit'in davaya ve ülkeye inancını, Erdal İnönü'nün zarafetini, Hikmet Çetin'in bilgeliğini, Altan Öymen'in güvenilirliğini, Murat Karayalçın'ın özverisini, halkçılığını, Deniz Baykal'ın cesaret ve azmini, Kemal Kılıçdaroğlu'nun birleştiriciliğini ve sarsılmaz adalet duygusunu görmek isterdik.

* Görev değişiklikleri her zaman olağan ve gereklidir. Ancak, "Seçilme/Adaylaştırılma" sistemin kurulamaması, verilen sözlerin tutulmaması ve gerekçelerin açıklanamaz durumda olması, karar vericileri töhmet altında bırakmaktadır. Görevimin ilk döneminin sonunda, neden yeniden adaylaştırılmadığımı merak etmekle birlikte, beni asıl üzen; Partimin geleneklerinden ve kurumsal kimliğinden uzaklaşmasıdır. Bu tutum, Cumhuriyet Halk Partisi'nin bir neferi olarak şahsımı üzmüş, inancımı zedelemiştir.

* Eleştiri hakkım saklı kalmakla birlikte ben, Şerdil Dara Odabaşı olarak, son nefesime kadar bu topraklarda demokrasinin, adaletin ve barışın yeşermesi için çalışacak, Cumhuriyet Halk Partisi'nin neferi olmaya devam edeceğim. Kadıköy için görev üstlenen arkadaşlarıma başarılar diliyorum.

"BU ABLUKA, DAĞILACAK"

* Komşularımız ve örgütümüzle birlikte; "Haydarpaşa Gar kalacak" diyerek verdiğimiz mücadele, Kalamış Yat Limanı'na 1 metre kare dahi beton dökülmesin diye verdiğimiz mücadele, Söğütlüçeşme'de AVM yapılmasın diye verdiğimiz mücadele ve açtığımız davalar, tren istasyonlarının, Kadıköylülerin kullanımına açılmasına yönelik ısrarlarımız; bundan sonra komşularımıza, Cumhuriyet Halk Partisi örgütüne emanettir. 5 yıl boyunca benimle yol yürürken yanımda olduğunu her an hissettiğim tüm Kadıköylülere, Cumhuriyet Halk Partisi'nin emekçi kadrolarına ve mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

* Makamlardan bağımsız olarak, Kadıköy'de Kadıköylülerle bir arada olmaya devam edeceğimi bir kez daha belirtmek istiyorum. Ve biliyorum ki Kadıköy'ün sesi yenilgi tanımaz; dağıtır ablukayı! Bu abluka, dağılacak!"