Tüm gün oturarak çalışan ve bu nedenle sağlık problemi yaşayan insanlar için üretilen ayakta çalışma masaları, kişiyi daha hareketli kılmayı amaçlıyor.

Ancak bir uzman, bu tip masaların zaman kaybı olduğunu, omurgalarımızın “biraz oturarak zarar görmeyeceğini” iddia ediyor.

Danışman ve Manchester Metropolitan Üniversitesi'nde araştırmacı olan Dr. Chris McCarthy, kambur durmanın sırt veya boyun ağrısına yol açacağına dair hiçbir kanıt bulunmadığını söylüyor.

Dr. McCarthy, stres veya fiziksel aktivitenin ağrıya neden olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu ekledi ve duruşu iyileştirip sırt gerginliğini azalttığını iddia eden modaya uygun "ayakta çalışma masalarının" vücuda herhangi bir avantaj sağlamadığını iddia ediyor.

"OMURGAMIZ ÇOK DAHA FAZLA ŞEY İÇİN TASARLANDI"

Dr. McCarthy, "Biraz oturmaktan omurgalarımız zarar görmeyecek. Uzun süre ayakta durmak omurga için uzun süre oturmaktan daha rahat değildir."

"Kambur durmanın omurgalarımıza zarar vermemesinin oldukça iyi bir nedeni var ve bu da omurgalarımızın olimpik halterden limbo dansına kadar çeşitli hareketlere izin verecek şekilde tasarlanmış olmasıdır."

"Sırt veya boyun ağrısı yaşıyorsanız, yürürken veya otururken benimsediğiniz duruşun muhtemelen inandığınız kadar etkili olmadığından emin olabilirsiniz. Ağrı, muhtemelen ne kadar stresli veya fiziksel olarak aktif olduğunuz ve daha önce sırt ağrınız olup olmadığı gibi diğer şeylerle ilgilidir. Rahat duruşlar güvenlidir ve oturmak tehlikeli değildir." dedi.

Akademik blog The Conversation için yazan Dr. McCarthy, kambur durma ile omurga ağrısı arasında hiçbir ilişki olmadığını gösteren "çok sayıda titiz klinik çalışmanın" bulunduğunu ekledi.

Dr. McCarthy, ofis çalışanlarının vücutlarını rahatlatmalarının, üretkenliklerini artırmanın ve ruh hallerini iyileştirmenin en iyi yolunun düzenli aralıklarla yürümek, esnemek, ayakta durmak veya oturmak olduğunu söyledi.