Hatay’ın İskenderun ilçesinde Muradiye Mahallesi’nde yıkım çalışmaları yapan ekipler, yıkılacak binanın yanı başındaki okulda eğitim gören öğrencilerin varlığına aldırış etmedi.  Okulun yanı başındaki hasarlı bina, hiçbir önlem alınmadan yıkıldı.

Öğrencilerin teneffüsteyken bahçede oyun oynadığı sırada yıkılan bina, ortalığı toz duman içinde bıraktı. Yıkım anında bahçede olan öğrenciler, bahçeyi sarmaya başlayan dumanla birlikte panik ve çığlıkla kaçışmaya başladılar.

Görüntüde, bahçede olan öğrenciler ve onlarla birlikte öğretmen ve velilerin de olduğu görüldü. Görüntüler sosyal medyaya da yansıdı, büyük tepkiye yol açtı. 

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Olayın sosyal medyada büyük tepki toplamasının ardından İskenderun Kaymakamlığı konuya ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada; firmanın bölgeden el çektirildiği, kamu görevlileri hakkında da soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Kaymakamlık açıklamasında şu ifadeleri kullanıldı:

- 7.12.2023 tarihinde Atatürk İlkokulu karşısında bulunan binanın yıkımında kamuoyuna yansıyan görüntülerle ilgili idari soruşturma başlatılmış olup, ilk olarak yıkım işlemlerinin denetim ve kontrolünden sorumlu müşavir firma elemanlarına sorumluluk bölgesinden el çektirilmiştir. Ayrıca olayda kusur ya da ihmali bulunan kamu görevlileri hakkında da idari soruşturmaya müteakip gerekli işlemler yapılacaktır. Benzer görüntülerin bir daha yaşanmaması adına müşavir firma ve konunun diğer muhatapları tarafımızca uyarılmıştır.