Öğrencilerin İsrail hükümetine karşı protestoları devam ediyor. Daha önce okullarda görülen ve polisin müdahalesiyle dünya basınına yansıyan protestolara bu defa da yeni bir kampanya eklendi.

Büyük teknoloji şirketlerinin İsrail hükümetiyle olan sözleşmelerini feshetmesini talep eden "Apartheid için Teknoloji Yok" (No Tech for Apartheid - NOTA) adlı grubun, öğrencilerden Google ve Amazon ile çalışmamalarını istediği kampanya hedefine ulaşmaya yakın. 

Binden fazla kişi, İsrail'in Apartheid sistemini güçlendiren ve Filistinlilere karşı soykırımı güçlendiren şirketlerden gelen işleri reddetme sözü verdi. NOTA'nın web sitesine göre hedef, kampanya için 1.200 imza toplamaktı.

Taahhüdün bir bölümünde "Öğrenciler olarak, bu korkunç suistimallerin herhangi bir parçası olmayı reddediyoruz. Amazon ve Google'ın Nimbus Projesi'ni derhal sonlandırmasını talep etmek için #ApartheidİçinTeknolojiYok kampanyasına katılıyoruz" deniliyor.

Google ve Amazon, İsrail hükümetine ve ordusuna bulut bilişim, makine öğrenimi ve yapay zekâ hizmetleri sağlamak amacıyla Nimbus Projesi kapsamında 1,2 milyar dolarlık bir sözleşmeye sahip. Bir Google sözcüsü daha önce şirketin Nimbus sözleşmesinin silahlar veya istihbarat servisleriyle ilgili olduğunu yalanlamıştı.

NOTA ayrıca, Google'ın düzinelerce işçiyi kovmasına neden olan oturma eylemleri de dahil olmak üzere, geçmişte teknoloji şirketlerinin İsrail ile olan ilişkisini protesto eden eylemler de düzenlemişti. Mart ayında da Google'dan bir çalışan, New York'taki bir İsrail teknoloji konferansında yöneticilerinden birinin sözünü keserek ve yüksek sesle soykırıma veya gözetime güç veren teknoloji geliştirmeyi reddettiğini söyledikten sonra Google'dan kovulmuştu.