Akıllara durgunluk veren olay İngiltere'nin Buckinghamshire bölgesinde yaşandı. Bir öğrencisiyle cinsel ilişkiye girdiği için hapse atılan Kandice Barber isimli öğretmen, müstehcen davranışlarından ve sosyal medya paylaşımlarından dolayı halkın 'haklı olarak dehşete düşeceğine' karar veren gözlemciler tarafından ömür boyu meslekten men edildi.

Şu anda 38 yaşında olan pedofili öğretmen Kandice Barber, 15 yaşındaki bir çocuğu taciz etmek ve onunla bir tarlada cinsel ilişkiye girmekten suçlu bulunduktan sonra 2021 yılında hapis cezasına çarptırılmıştı.

DailyMail'de yer alan habere göre, duruşma yargıcı, Buckinghamshire'daki Princes Risborough Okulunda öğretmenlik yaparken üstsüz fotoğraflar ve müstehcen mesajlarla bir çocuğu baştan çıkardığı için öğrenciler tarafından suçlanmıştı.

15 yaşındaki çocuğa "memeleri mi yoksa kalçaları mı seviyorsun?" gibi mesajlar gönderen ve cinsel ilişki oyuncaklarıyla çocuğa fotoğraflar yollayan öğretmen Barber masum olduğunu iddia ederek "Mahkumiyetlere rağmen her zaman masumiyetimi ilan ettim" ifadesini kullandı.

ÖĞRENCİSİNE DERSTE CİNSEL İMALARDA BULUNDU

Hakkında hazırlanan raporda ve bugün verilen karar metninde öğretmen, ömür boyu meslekten men edildi. Öğretim Düzenleme Kurumu duruşmasına başkanlık eden Susanne Staab kararla ilgili şunları söyledi:

* 2018 yılında ,Barber 33 yaşındaydı ve okulda sınıf öğretmeni ve nöbetçi gözetmen olarak çalışıyordu. 2019 yılında polis, 15 yaşındaki bir erkek öğrenciyi taciz ettiği, onunla cinsel ilişkiye girdiği ve ona cinsel içerikli mesajlar gönderdiği iddiasını araştırdı.

* Cinsel içerikli mesajlar arasında Barber'ın cinsel eylemde bulunduğu bir video ve her ikisi de okuldayken gönderilen ve Barber'ın kendisine öğretmenlik yaptığından bahsettiği cinsel imalar içeren bir mesaj da yer alıyordu. Barber üç suçla itham edilmiş ve suçsuz olduğunu savunmuştur. Yapılan yargılamanın ardından suçlu bulundu ve 28 Ocak 2021 tarihinde toplam altı yıl iki ay hapis cezasına çarptırıldı ve süresiz cinsel zararı önleme emrine tabi tutuldu.

* Okul boyunca, dersteyken öğrencisine uygunsuz ve cinsel imalarda bulunan bir şekilde iletişim kurmuş ve ona "Ben ders verirken yüzümü kızartamazsın, poker surat lol" şeklinde bir mesaj göndermiştir. Heyet, halkın Barber'ı mağdurun öğretmeni olarak algılayacağından ve ona yönelik davranışının ağır bir güven ihlali ve görevi kötüye kullanma teşkil ettiğinden şüphe duymamıştır.

* Barber'ın öğrencisine yönelik cinsel istismarını tehdit ve manipülasyon izlemiş, öğrencisinin iyiliğini duygusuzca ve bencilce göz ardı ettiğini göstermiştir. Kamuoyu haklı olarak onun bu davranışından dehşete düşecektir.

"KORKUNÇ VE ZARARLI"

İngiltere Eğitim Bakanı adına Sarah Buxcey, öğretmenin meslekten ömür boyu men edilmesine karar verirken şu durumların altını çizdi:

* Benim kanaatime göre, içgörü ya da pişmanlık kanıtı bulunmaması, bu davranışın tekrarlanma riskinin bulunduğu anlamına gelmektedir ve bu durum öğrencilerin gelecekteki refahını riske atmaktadır. Bu nedenle kararımı verirken bu unsura önemli bir ağırlık verdim.

* Heyet, kamu yararına ilişkin hususların Barber'ın menfaatlerinden daha ağır bastığına karar vermiştir. Davranışı, gelecekte öğretmenlik yapmasına izin verilmesiyle temelden bağdaşmayacak kadar korkunç ve zararlıydı.