Denizli’de tek saat uygulaması nedeniyle öğrencilerin karanlıkta okula gitmelerini protesto eden Hürriyetçi Eğitim Sen üyeleri, Hacıkaplanlar Mahallesi’ndeki Hürriyet Ortaokulu önünde sabah saat 07.00’de eylem yaptı. O saatte öğrencilerin derse başladığını söyleyen öğretmenler eylem için en uzun gece olan 21 Aralık gününü seçtiklerini kaydetti.

Güneş doğmadan yapılan eylemde sendikanın Denizli Şubesi Başkanı Ersin Dede; “Denizli’de ikili eğitim gören 15 bin ana sınıfı öğrencisi var. Bunların büyük bölümü bizim eylem yaptığımız bu saatte, güneş doğmadan okula gitmek zorunda kalıyor. Ayrıca ilk ve ortaokullarda okuyan öğrencilerin bir kısmı da bu saatte okulda oluyor” diye konuştu.
Öğretmenler eylem sırasında uyku hormonu olarak bilinen ‘melatonin’ yazılı pankart açtı.

'ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNE UYGUN DEĞİL'

Grup adına konuşan Dede, “Basın açıklaması için sabahın bu saatini seçmemizin bir sebebi var. Bugün 21 Aralık 2023. Şu an itibariyle ilimizde binlerce çocuk ya ders başı yapmış durumda, ya da okuluna ulaşma telaşında. Bu çocukların birçoğu sabah güneş doğmadan okula gitmeye çalışıyor. Her sene kış aylarında eğitim öğretim karanlıkta başlayıp, karanlıkta bitmektedir. Bu durumun büyüme çağındaki çocuklarımızın gelişimi açısından uygun olmadığına dikkat çekmek istiyoruz. Ne pedagojik olarak, ne bilimsel olarak ne de insani olarak bu saatte eğitim öğretimin başlaması doğru değildir. Ve çözüm olarak yaz saati kış saati tartışmasından bağımsız, daha insani bir yaklaşımla, gün ışığının az olduğu aylarda çalışma saatleri ve ders saatlerinin az olmasını öneriyoruz. Bizler robot değiliz. Yaz kış her hafta eşit sürede eğitim öğretim yapılmak zorunda değil. Kendi ihtiyaçlarımıza göre işlerimizi değişken bir çalışma döngüsü ile sürdürebiliriz” diye konuştu.