Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'i 19 Ocak 2007'de silahla vurarak öldüren Ogün Samast, tahliyesinin ardından hakkında 'Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte silahlı terör örgütü adına suç işlemek' suçlamasıyla İstanbul 14'ncü Ağır Ceza Mahkemesinde açılan davaya SEGBİS üzerinden ifade vermek için Trabzon'un Akçaabat ilçesindeki adliyeye geldi. Adliyede yoğun güvenlik önlemi alınırken, Samast'ın siyah şapka ve gözlük taktığı görüldü.

Hrant Dink suikastının tetikçisi Ogün Samast, Bolu F Tipi Cezaevinden koşullu salıverilme kapsamında 15 Kasım 2023'te tahliye edildi. Tahliyesinin ardından Samast hakkında Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek suçundan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma tamamlanarak 17 Kasım'da iddianame düzenlendi.

İddianamede, Ogün Samast'ın 5 yıldan 10 yıla kadar hapsi istendi. Dosya daha sonra hukuki ve fiili irtibat nedeniyle İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden Yasin Hayal ve Erhan Tuncel'in de arasında bulunduğu 11 sanığın yargılandığı davayla birleştirildi. Ogün Samast, davada ifade vermek için memleketi Trabzon'da Akçaabat Adliyesi'ne geldi.

Çok sayıda sivil polis ekibi, adliye çevresinde güvenlik önlemi aldı. Adliyeye yürüyerek giren, siyah şapka ve gözlük taktığı görülen Samast, Akçaabat 1'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden İstanbul 14'ncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya katılıp, ifade verdi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz olan Ogün Samast ile başka dosyadan tutuklu sanıklar Ramazan Akyürek, Ali Fuat Yılmazer, Erhan Tuncel'in de aralarında bulunduğu sanıklar Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Taraf avukatları da salonda hazır bulundu.

SAMAST'IN EŞİ DE ADLİYEDE 

Duruşmada kimlik tespiti yapılan Samast, ikamet adresi olarak Düzköy'deki bir adresi söyledi. İşsiz olduğunu belirten Samast, herhangi bir gelirinin olmadığını ifade etti. Bu arada Samast'ın eşi de Akçaabat Adliyesi'ndeki duruşma salonunda izleyici olarak katıldı. 

YILMAZER: DELİLLER GERÇEK DIŞI

Duruşmaya SEGBİS ile bağlanıp savunma yapan tutuklu sanık Ali Fuat Yılmazer “Ogün Samast’ın 2014 yılındaki ifadesinde, ‘Yasin Hayal ve Erhan Tuncel’in konuşmasında duydum’ dediği, ‘Ali Fuat Yılmazer Ramazan Akyürek arkamızda’ ifadesi şüphelidir. Bu beyan Ogün Samast’a söylettirilmiş ve benim mahkumiyetime karar verilmiştir. Deliller gerçek dışıdır” dedi.

SAMAST'IN SAVUNMASI ALINMADI 

Ogün Samast'ın avukatı Raşit Hodo, hazırlanan iddianamenin yeni tebliğ olduğunu belirterek, Samast'ın savunmasının bugün alınmamasını talep ederek ek süre istedi. Talebi kabul eden mahkeme başkanı, Samast'ın savunmasının bir sonraki duruşmada alınmasına karar verdi.

YURT DIŞINA ÇIKIŞ YASAĞI

Ara kararını veren mahkeme heyeti, Ogün Samast'ın önümüzdeki celse duruşmaya katılması için Akçaabat 1. Asliye Ceza Mahkemesi'ne yazı yazılmasına, bir dahaki celse savunmasının alınmasına karar vererek, yurt dışına çıkış yasağı şeklinde adli kontrol tedbir kararı verdi. Sanık Erhan Tuncel'in reddi hakim talebini reddeden mahkeme, duruşmayı 6 Mart'a erteledi.

ADLİYEDEN EŞİYLE AYRILDI

Adliyeden eşi Selma ile çıkan Ogün Samast, gazetecilerin sorularına yanıt vermedi. Mahkeme salolunda sürekli geri dönerek eşine bakan Samast, adliye çıkışında kendisini bekleyen camları siyah kaplı otomobile binerek hızla bölgeden ayrıldı.

OLAYIN GEÇMİŞİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Delal, Arat, Hasrof, Rahil Dink ve Sera Dink Nazarıan müşteki olarak yer alırken, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin suç duyurusunda bulunduğu belirtildi. Ogün Samast ve Erhan Tuncel'in "suç örgütü üyesi olmak", Yasin Hayal'in ise "suç örgütü yöneticisi olmak" suçundan ceza aldıkları ifade edilen iddianamede, Samast'ın 5 Aralık 2014'te savcılıkta verdiği ifadeye de yer verildi. İfadede, "Mektupta yazdığım gibi Yasin önce beni Erhan Tuncel'in evine götürdü. Ben evde bilgisayarda oyun oynuyordum. O sırada benim bulunduğum yerin 3 metre arkasında mutfak bölümü vardı, mutfağın kapısı açıktı. Erhan'la Yasin konuşuyordu. Ben de kulak misafiri oldum. Erhan'ın 'Ramazan Akyürek ve Fuat müdür' diye konuştuğunu duyunca döndüm dinledim. Yasin dedi ki, 'O zaman sırtımız sağlam' dedi. Evden çıkınca Yasin'e sordum. 'Ben Ramazan Akyürek'i tanıyorum. İsmen de tanıyorum Trabzon'da müdürlük yaptı biliyorum ama Fuat müdür kim' dedim. Yasin de bana, 'Erhan'ın tanıdıkları, biz bu işi öteki çocuğa yaptıracaktık. Çocuk vazgeçti, Erhan onlardan referans almış. Ramazan müdür hatta 'İstanbul emniyet amiri bile biliyor ama arkanızda hepsi, düşün, büyük kahraman olacaksın, cayarsan fena olur, yakarım seni' dedi. Ben de önce dediğim gibi tekrar 'peki' dedim. Ben Yasin’e 'Olay nasıl olacak' dedim. Yasin de bana 'Direkt olarak vuracaksın, bu şekilde imzanız olacak' dedi. Ayrıca bana bayrak verdi, otobüsten Trabzon’a dönerken 'Samsun’dan seni alacaklar, eğer burada alınırsan Ramazan müdür açığa çıkar' dedi" cümleri yer aldı.

SAMAST'IN FETÖ'NÜN YÖNETİCİLERİYLE İRTİBATLI OLDUĞU BELİRTİLDİ

İddianamede, Ogün Samast’ın doğrudan FETÖ üyesi olduğuna ilişkin somut delil elde edilmediği, ancak ele geçirilen bir kısım delillerde FETÖ’nün yöneticisi ve üyeleri ile belli bir irtibatının olduğu aktarıldı. İddianamede, FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün Hrant Dink cinayeti sonrasında ilk olarak İstanbul İstihbarat Müdürlüğünü ele geçirdiği, ardından bu şubenin imkanları ile Ergenekon, Balyoz, Ayışığı, Askeri Casusluk, Cizre/Temizöz, Devrimci Karargah, Tahşiye, Selam-Tevhid, 17-25 Aralık operasyonları ile davaları ve devamında 15 Temmuz darbe girişimine giden sürecin başlatıldığı ifade edildi. Ogün Samast'ın doğrudan FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü üyesi olduğuna ilişkin somut delil elde edilmediği, anacak Samast'ın ele geçirilen bir kısım delillerde FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün yöneticisi ve üyeleri ile belli bir irtibatının olduğu aktarıldı. Samast'ın bu irtibatının şüpheliler Tuncay Uzundal, Zeynel Abidin Yavuz, Erhan Tuncel, Yasin Hayal, Ersin Yolcu ve Ahmet İskender'le birlikte Samast'ın Dink cinayetini işlerken ve sonrasında örgütün çıkar ve amaçları doğrultusunda hareket ettiğini ortaya koyduğu ifade edildi.

10 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

İddianamede, Ogün Samast'ın "Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte silahlı terör örgütü adına suç işlemek" suçundan 7 yıl 6 aydan 10 yıla kadar hapsi istendi.