Ankaragücü galibiyetiyle Trendyol Süper Lig’de 26. haftayı da lider kapatan Galatasaray, rakamlarla alay etmeyi sürdürüyor.

Aslan, Teknik Direktör Okan Buruk ile birlikte istatistikleri altüst edip rekorlar kırarken futboluyla da rakip tanımıyor. Ankaragücü Teknik Direktörü Emre Belözoğlu da 3-0 yenildikleri maçtan sonra “Tarihin en iyi Galatasaray kadrosu” diyerek yeni tartış manın fitilini ateşledi. Buruk ve Belözoğlu, 1996-2000 arası üst üste 4 lig şampiyonluğu yaşayıp Avrupa’da 2 kupa kaldıran takımın parçaları arasındaydı.

DAHA ZENGİN AMA...

Kağıt üzerinde 25 yıl öncesinden daha güçlü ve zengin bir kadroya sahip olsa da sarı-kırmızılıların, o dönemin kupa sayısına ulaşıp ulaşamayacağı belirsiz. Buna karşın saha içi verileri ve istatistikler ‘2000 Ruhu’ndan örnekler içeriyor. Okan Buruk da Ankaragücü galibiyeti sonrası “Avrupa’daki başarıyı da çok istiyoruz. 2000 ruhuna benzetmek istiyorum takımı. Ama o dönemdeki başarılara ulaşmak için daha fazlasını yapmamız lazım. Ligde şampiyonluk, Avrupa’da final, bizim için önemli hayaller” ifadelerini kullandı.

YOKLUKTAN ÜÇ JOKER ÇIKTI

Şampiyonluk için yarıştığı Fenerbahçe’den daha alternatifsiz bir kadroya sahip olmasına rağmen Galatasaray, eksiklerle dolu süreçleri hep minimum kayıplarla atlattı. Okan Buruk sürekli şapkadan tavşan çıkardı! ‘Devşirme’ jokerler takıma hep katkı yaptı, Buruk’un güvenini boşa çıkarmadı. Abdülkerim ve Sanchez de 1-2 maç farklı bölgelerde denendi ama Barış Alper Yılmaz, Kaan Ayhan ve ara transfer döneminde geri dönen Berkan Kutlu orijinal bölgelerinin dışında hiç yabancılık çekmedi.