Denizli’de TOKİ Ortaokulu ve TOKİ Şehit Armağan Akman İlkokulu müdürünün okula yapılan bağışı kendi hesabında tuttuğu ve dolara çevirdiği iddia edildi.

Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası Denizli Temsilciliği, müdürü İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şikâyet etti, soruşturma açılmasını istedi.

İKİ YIL ÖNCESİNE DAYANIYOR

Olay iki yıl önce hayırsever bir iş insanının, okulda görevli rehber öğretmen aracılığı ile iki parça halinde toplam 65 bin lira bağış yapması ile başladı. İddialara göre bağış parası okul aile birliğine teslim edilmek üzere müdür C.T.’ye elden verildi.

C.T. bağış parasının 28 bin liralık kısmı ile okulun ihtiyacı olan fotokopi makinesi aldı. İddiaya göre öğretmenler ile yaptığı toplantıda bağışın kalan kısmı ile de dolar aldığını söyledi.

Sendika aradan geçen iki yılda bağış parasının okulun ihtiyaçları için kullanıldığına dair gözle görülür bir emare bulunmadığını öne sürdü.

Ayrıca geçtiğimiz yıl okulda yapılan bir kermesten elde edilen 26 bin liralık gelirin de okul aile birliği hesabına yatırılmadığı iddia edildi.

İKİ YIL SONRA PARAYI AKTARDI

Müdür C.T.’nin geçtiğimiz günlerde hem kermesten elde edilen hem de bağıştan kalan parayı kendi hesabından okulun hesabına aktardığı iddia edildi. Yapılan ödemenin 58 bin liranın üzerinde olduğu kaydedildi.

Ödemenin yapılmasından sonra sendika Denizli Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şikâyette bulunarak, bağış parası ile döviz alınmasının ve okul müdürünün toplanan paraları kendi hesabında tutmasının yasal dayanağı olmadığını savunarak soruşturma açılmasını istedi.

Sendikanın Denizli Temsilcisi Osman Dağlı imzalı şikâyet dilekçesinde; “Bahse konu sürecin hukuki yönden sonuna kadar takipçisi olacağız” denildi.