Açık deniz yüzücülerinin rüyası Okyanus Yedilisi’nde dört kanalı yüzerek aşan ilk ve tek Türk kadını unvanını taşıyan Bengsiu Avcı, beşinci geçiş Amerika Birleşik Devletleri’nin Pasifik Okyanusu’ndaki eyaleti Hawaii’ye gitti.

İzmirli sporcu bu sabah saat 05:00’te Molakaii Adası’ndaki Kepuhi’den yüzmeye başladı. 'Okyanus Kızı' lakaplı Bengisu Avcı, yaklaşık 42 kilometrelik parkurda 15 saat sürmesi hesaplanan yüzüşünün sonunda Oahu Adası’ndaki Sandy Plajı’na çıkmayı hedefliyor.

SERT RÜZGAR VE DEV DALGALAR ARASINDA

Molakai veya Ka’iwi olarak bilinen yer Büyük Okyanus’taki Hawaii’nin en hırçın kanallarından biri olarak niteleniyor. Sert okyanus rüzgarları, adalar arasında etkisini artırıp 35 knot’a kadar çıkarken, çok yüksek dalgalara da neden oluyor. Okyanus Yedilisi’nin en zorlu parkuru olarak bilinen Molakai Kanalı’nı bugüne kadar hiçbir Türk geçmedi. Bengisu Avcı bugün geçişi tamamlarsa Türkiye ultramaraton yüzme tarihinde bir ilki daha başararak kendi rekorunu egale edecek.

SPORCUNUN INSTAGRAM SAYFASINDAN CANLI YAYINLANIYOR

İzmirli sporcu, Okyanus Yedilisi’de bugüne kadar Manş Denizi, Catalina, Cebelitarık ve Cook boğazlarını yüzerek aştı. Manş Denizi ve Cebelitarık’ı en kısa sürede geçen Türk, Catalina’yı geçen ilk Türk kadın unvanlarını elinde bulunduran Bengisu Avcı, ayrıca Triple Crown onuruna da ulaşmayı başardı. Bengisu Avcı’nın kanal geçişi, BengisuAvcı ismini taşıyan resmi instagram hesabından canlı olarak yayınlanıyor.

SUDAKİ YAŞAM İÇİN YÜZÜYOR

Bengisu Avcı, bu geçişini Birleşmiş Milletler’in belirlediği “17 Küresel Amaç” arasında yer alan “Sudaki Yaşam” için gerçekleştirecek. Her kanalda yüzmeyle sosyal sorumluluk projelerini bir araya getiren başarılı yüzücü, daha önce Koruncuk Vakfı ve yine Sudaki Yaşam için kulaç atmıştı. Bengisu Avcı, Nisan ayındaki Maraton İzmir’de ise Hayat Kurtaran Bileklikler için koşmuştu.

OKYANUS YEDİLİSİ NEDİR?

2008 yılından itibaren dünyadaki yedi açık su kanalında düzenlenen ve Okyanus Yedilisi diye isimlendirilen organizasyona dünyanın en güçlü deniz yüzücüleri katılıyor. Parkurlar İrlanda – İskoçya arasındaki Kuzey Kanalı, İngiltere–Fransa arasındaki Manş Denizi, İspanya–Fas arasındaki Cebelitarık Boğazı, Japonya’daki Tsugaru Kanalı, Yeni Zelanda’daki Cook Boğazı ve ABD Hawai’deki Molokai Kanalı’nı içeriyor.