Merkez Bankası’nın başka faiz artırımı yapmayacağını yine önce yabancılardan öğrendik çok şükür!

Bloomberg, Başkan Karahan’ın “Yükseliş döngüsü sona erdi, likidite yönetimi ile işi götüreceğiz” dediğini yazmıştı.

Bunu düşünse bile acemilik yapıp elini açık etmeme açısından dile getirmemesi gerekirdi. Sonrasında “Şartlar değişirse artış ihtimali her zaman masada” mesajıyla toparlamaya çalıştı. İş işten geçti.

★★★

Sizce Merkez Bankası kararları kendileri mi alıyor yoksa saraydan gelecek emirleri mi bekliyor? Özerk olmasından da anlaşılacağı üzere bağımsız olması gereken bu kurumun kuzu kuzu kendisine devredilen 818 milyar liralık zararı kabul etmesinden belli değil mi bu sorunun cevabı?

Kim kendi kendine kabul eder ki çalıştığı kurumun 27 milyar 735 milyon dolar zarar yazmasını?

★★★

Merkez bankaları piyasaların çobanlarıdır. Bizim ki koyunun arkadan gideni...

Bekle ve gör. Duruma göre karar al. Gerekmedikçe aksiyona geçme. Dövizi baskılamak için kamu bankalarına döviz sağla... Göze batma. Bütün stratejileri bu anladığım kadarıyla...

★★★

Mesela Amerika... Hem Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek hem de Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan para aramaya gitti ya oraya... Onlar ne yapıyor bu durumda?

Şöyle anlatmaya çalışayım, Amerika’da faiz yüzde 5.50’de enflasyonlar ise 3.50 seviyesinde... Ya bizde? Enflasyon 70’in sınırında, 75-80 arasında olacak temmuz başında...

Ya faiz? Yüzde 50 bize yeterli...

★★★

Sabit bıraktığı politika faizi oranı sonrası yapılan yazılı açıklamada, “Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanacak” denildi.

Hele “Mart ayında aylık enflasyonun ana eğilimi, devam eden zayıflamaya rağmen öngörülenden yüksek gerçekleşmiştir” ifadesi beni benden aldı. Madem yüksek kaldı neden faiz sabit bırakıldı?

★★★

Koca ülkede İstatistik Kurumu’nun açıkladığı enflasyona bir tek Merkez Bankası’nın inanması enteresan değil mi? Neyse ki yakından izliyorlarmış... Bu biraz ferahlattı içimi...

Dolar ne olursa olsun artmamalı. Bütün program bu plan üzerine kurgulandı. İyi de değerli Türk Lirası nedeniyle ihracat ve turizmden darbe yiyince nasıl toparlayacaklar? Bak onu metne yazmamışlar!

★★★

Karar metninde birilerini ikna etmenin derdine düşmüş olmalılar ki “sıkı” kelimesi tam 6 yerde geçiyor.

Oysa geçen ay 4 kere, önceki ay ise 3 kere kullanılmıştı. Gelecek ay sımsıkı sıkı sıkı sıkı sıkı sar beni yazarlarsa birkaç yere hiç şaşırma...