Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve birlikte hareket eden ülkelerin oluşturduğu OPEC+, günde 2.2 milyon varillik gönüllü petrol üretim kesintilerini Haziran sonrasına uzatmak için henüz resmi görüşmelere başlamadı fakat OPEC+'dan üç kaynak, talebin toparlanmaması hâlinde üretim kesintilerini sürdürebileceklerini açıkladı.

ABD ve OPEC+ üyesi olmayan diğer petrol üreticilerinin üretiminin artması ve talebe yönelik endişeler nedeniyle, OPEC+ 2022'nin sonlarından bu yana petrol üretiminde birçok kez kesinti yaptı.

OPEC, Rusya ve OPEC üyesi olmayan diğer üreticilerin oluşturduğu OPEC+, üretim politikasını belirlemek üzere 1 Haziran'da Viyana'da toplanacak. OPEC konuya yönelik sorulara yanıt vermedi.

MEVCUT KESİNTİLER TALEBİN YÜZDE 5,7'Sİ

OPEC+, şu anda günde yaklaşık 5,86 milyon varil üretim kesintisi yaparken, bu rakam küresel talebin yaklaşık yüzde 5,7'sine denk geliyor. Söz konusu petrol üretim kesintileri, OPEC+ üyelerinin 2024 sonuna kadar geçerli olan günde 3.66 milyon varil ve Haziran sonunda sonlandırılacak günde 2.2 milyon varil gönüllü üretim kesintilerini kapsıyor.

Energy Aspects'ten Richard Bronze, "OPEC+'nın (üretim kesintilerini) Haziran sonrasına uzatma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyoruz fakat henüz kesin bir görüş belirtmiyoruz. Çünkü değerlendirme ve karar alma dönemine girdiklerini düşünmüyoruz" dedi.