Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, 1069 noktada 25 bin personel, 105 helikopter, 26 uçak ve 14 İHA ile olası orman yangınlarıyla mücadeleye hazır olduklarını bildirdi.

Karacabey, Bodrum'un Güvercinlik Mahallesi'ndeki Gökçeler Yangın Yönetim Merkezi'nde, orman yangınlarıyla mücadele konusunda gazetecilere açıklamalarda bulundu.

YANGINLARA MÜDAHALE SÜRESİNİ 10 DAKİKAYA İNDİRECEĞİZ

Hatay’dan Çanakkale’ye kadar olan bölgede çıkan yangınları 2 dakikada tespit edebilecek teknolojik olanaklara sahip olduklarını belirten Karacabey, “Şu anda yangınlara 11 dakikada müdahale edebiliyoruz. Daha hızlı olmalıyız, bunu 10 dakikaya indirmeye çalışacağız. Ancak önemli olan yangını söndürmek değil, yangının çıkmamasını sağlamak. Bu da vatandaşlarımızın duyarlılığı ile ilgili” dedi.

TATİLCİLERE VE ÇİFTÇİLERE UYARI

Karacabey, artan hava sıcaklıkları ve yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle tatilcilere ve çiftçilere uyarılarda bulunarak, “Tatilcilerden ricamız, en ufak bir sigara izmaritini yollara atmasınlar, özellikle ormanlık alanlardan geçerken dikkatli olsunlar. Ormanlık alanlarda ateş yakmasınlar. Çiftçiler ise tarlalarını temizlerken anız yakmasınlar; küçük bir iş makinesinin kıvılcımı bile orman yangınlarına neden olabiliyor. Çok hassas bir döneme girdik” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE GENELİNDE ALARMA GEÇTİ

Karacabey, orman yangınları için Türkiye genelinde 1069 noktada alarma geçtiklerini belirterek, “25 bin personel, 120 bine ulaşan gönüllümüz, 115 helikopter ve 26 uçak ile alarm durumundayız. Teknolojik olarak dünyanın en iyi ve en tecrübeli orman gücüne sahibiz. Ancak yine de önemli olan yangını söndürmekten çok, çıkmamasını sağlamak” diye konuştu.

AÇIKLAMA YAPARKEN MANİSA’DA YANGIN ÇIKTI

Yanan alanların Anayasa’ya göre imara açılmasının kesinlikle mümkün olmadığını ve bunun örneği bulunmadığını vurgulayan Karacabey, açıklamaları sırasında Manisa’da orman yangını çıktığı bilgisini aldı. Karacabey, açıklamalarından sonra helikopter ile Manisa’ya hareket etti.