Kemer Orman İşletme Şefliği'nde görevli orman muhafaza memurları, Gedelme Yaylası'ndaki ormanda bir kişinin böcek toplamaya çalıştığını tespit etti. Yakalanan kişinin Moscow State Forest University/Moscow Darwin Museum'da öğretim görevlisi I.I. olduğu ve ormanda yusufçuk/helikopter böceği topladığı tespit edildi.

Durum, Güllük Dağı Doğa Koruma Milli Parklar Şefliği'ne bildirildi. Görevliler, Rus akademisyenin kullandığı atrap (böcek yakalama aleti), doku tüpü, kilitli poşetler ile canlı haldeki myrmeleontidae türü 3 helikopter böceğine el koydu. Böcekler ekipler tarafından doğaya salınırken, Rus akademisyene Çevre Kanunu'na muhalefet suçundan 378 bin 141 lira idari para cezası uygulandı. Akademisyen I.I. işlemlerinin ardından bırakıldı.

"YURT DIŞINA İZİNSİZ ÇIKARMAK YASAK"

Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü yetkilileri, yabancıların Türkiye'den her türlü bitki ve hayvanı (doku parçaları da dahil) ölü veya diri yurt dışına izinsiz çıkarmasının yasak olduğunu, yerli araştırmacılar olmadan ve araştırma izni almadan ülkede bilimsel araştırma yapamayacağını, genetik analiz yapılacak araştırmalarda dahi bu analizin öncelikle ülkede yapılmasının zorunlu olduğunu, TÜBİTAK tarafından analizin yapılamayacağının yazılı olarak bildirilmesi halinde ise analiz yapılacak dokunun analizin ardından Türkiye'ye gönderilmek şartıyla izin verilebildiğini bildirdi.