Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nden Dr. Yasin İlemin, "1,5 yıldır süren izleme çalışmalarımız sonucunda 7,5 kilo ağırlığındaki bir dişi karakulağa verici takarak tekrar doğaya saldık. Adı Ayda. Ayda'dan gelecek veriler, ülkemiz ve dünyadaki karakulak popülasyonunun korunmasına büyük katkı sağlayacak" dedi.

2021 ve 2022 yangınları ile Marmaris ve Köyceğiz'de orman ve makilik alanların yok olduğunu kaydeden Dr. İlemin, "Bu alanlar ülkemizde karakulaklar için çok önemliydi. Yangınlar, karakulakların habitatlarında yıkıcı etkiye neden oldu. Bu etkinin ne derecede olduğu anlayabilmek maksadıyla 2021 sonundan itibaren yangından etkilenmemiş alanlarda bulunan karakulaklara değerli meslektaşım Okan Urker ile odaklandık. Uydu vericisi yardımıyla onların ekolojilerini ve biyolojilerini daha iyi anlamak için çalışıyoruz" diye konuştu. 

ANESTEZİYLE TAKILDI

Son 1 yıldır yangın geçirmemiş 4 noktada bulunan yakalama tuzakları ile çalışma yürüttüklerini söyleyen Dr. İlemin, "Bunlardan birine önceki gece Ayda girdi ve yakalandı. Fotokapanlardan gelen sinyalin hemen ardından 53 dakika içinde Ayda'nın bulunduğu dağlık alana saat 02.00 civarında ulaştık. Ayda üzerinde ilk görsel muayeneyi kardeşim veteriner hekim Dr. Metin İlemin yaptı. Sağlıklı olduğunu anladıktan sonra onu hemen anesteziye aldı. Ardından kısa süre içinde Ayda'nın gerekli ölçümlerini yaptık ve onun için çok hafif olan UHF vericili GPS tasmasını boynuna yerleştirdik. Herhangi bir komplikasyon olmadan kendisini tekrar uyandırarak doğaya bıraktık" dedi. 

Ayda'nın, büyük orman yangınlarından sonra karakulak popülasyonlarının alan kullanımını anlamalarını sağlayacak verileri sunacağını anlatan Dr. İlemin, "Çok değerli bir kız. Kendisinden genetik örnekler de aldık. Dişi olması bölge popülasyonu için çok önemli. Alanda erkekler de var ve her türlü olumsuzluğa karşın alanda üreme kapasitesi yüksek bir popülasyon olduğunu biliyoruz. Anadolu topraklarında 2 bin kadar kalmış karakulaklar için çok önemli, öncü bilgileri Ayda bize sağlayacak. Onu takip etmeye ve bilgilendirmeye devam edeceğiz" diye konuştu.