İsrail-Filistin çatışmalarının ardından Yemenli Husilerin Kızıldeniz'de başlattığı operasyonlar uluslararası ticarete büyük darbe vururken bu durumun enerji piyasası da etkileyeceği düşünülüyor.

Küresel LNG (sıvılaştırılmış doğalgaz) tedarikinin beşte birini sağlayan Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin LNG'lerini Hürmüz Boğazı üzerinden taşımasının da küresel piyasa üzerinde etkileri olabileceği düşünülüyor.

Katar'dan Avrupa'ya yapılan bu tür teslimatların tümü normalde Kızıldeniz ve Süveyş Kanalı üzerinden gerçekleşiyor. Ancak nakliye veri sağlayıcısı Kpler'e göre, yakın zamanda Avrupa'ya giden dört kargonun Ümit Burnu güzergahı üzerinden seyahat etmesi sağlandı.

Bu durum, Katar kargolarının Avrupa'ya yaklaşık 10 gün geç ulaşmasına neden oluyor. Firmaya göre 16 Ocak'tan bu yana Süveyş Kanalı'ndan hiçbir LNG taşıyıcısı geçmedi.

IEA UYARDI

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) da bu yıl Orta Doğu ve Ukrayna'daki çatışmaların geleceğindeki belirsizlik nedeniyle değişken gaz fiyatları konusunda uyarıda bulundu.

IEA, "Ekim 2023'te İsrail ile Hamas arasındaki savaşla başlayan bölgesel çatışmanın tırmanmasının Orta Doğu'daki LNG akışlarını önemli ölçüde etkileyebileceğini" söyledi.

AVRUPA'DA DEPOLAR DOLU

Ancak Yemenli Husilerin Kızıldeniz'deki gemilere saldırıları nedeniyle sıvılaştırılmış doğal gaz taşımacılığında yaşanan aksamalara rağmen, AB'nin depolama tesislerindeki yüksek gaz seviyeleri, Avrupa'daki referans fiyatlarının bu hafta son altı ayın en düşük seviyesine çekilmesine yardımcı oldu.

AB genelinde depolar yüzde 73 oranında dolu. Bu da önceki beş yıllık ortalamanın oldukça üzerinde.