ABD'de her yıl düzenlenen Akademi Ödülleri'nin adayları dün açıklandı... Her yıl onlarca yapımın Oscar heykelciğini almak için yarıştığı ödüllere aday olan isimler ise büyük bir tartışmayı beraberinde getirdi. 

Barbie, Oppenheimer, Killers of the Flower Moon gibi yapımlar adaylıkta öne çıkarken, Emma Stone, Jodie Foster ve Robert Downey Jr. gibi isimler de bazı kategorilerde öne çıktı. Fakat aday gösterilen bazı filmlerin başrol oyuncularının aday gösterilmemesi büyük tepki çekti. 

Oscar ödüllü Leonardo DiCaprio, Killers of the Flower Moon isimli filmdeki rolüne rağmen en iyi erkek oyuncu ödülü adayları arasında yer almazken Barbie filminin yıldızı Margot Robbie de en iyi kadın oyuncu ödülü adayları arasında kendine yer bulamadı. 

Barbie filminin yönetmeni Greta Gerwig de "en iyi yönetmenler" kategorisine dahil edilmedi. Barbie'nin yıldızları Ryan Gosling ve America Ferrera ise kendi kategorilerinde ödüle aday gösterildi.

Öte yandan Maestro filmini hem yöneten hem de filmde başrolü üstlenen Bradley Cooper da sadece en iyi erkek oyuncu dalında aday gösterildi. Cooper'ın en iyi yönetmen dalında aday gösterilmemesi tepki çekti. 

May December'da yer alan Natalia Portman, Julianne Moore ve Charles Melton da adaylık alamadı. Film sadece özgün senaryo dalında aday gösterildi.

Son dönemin popüler filmlerden Saltburn'ün yıldızları Jacob Elordi, Barry Keoghan ve Rosamund Pike da adaylık alamadı. 

RYAN GOSLING VERDİ VERİŞTİRDİ

Barbie filminde yer alan Ryan Gosling, filmde canlandırdığı Ken karakteriyle en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülüne aday gösterilirken rol arkdaşı Margot Robbie ve yönetmeni Greta Gerwig'in aday gösterilmemesine çok sert tepki gösterdi.

Gosling, "Barbie olmadan Ken olmaz ve tarih yazan ve bütün dünyanın sevdiği filmin arkasındaki isimler olan Greta Gerwig ve Margot Robbie olmadan da Barbie olmaz" dedi.

Gosling, "Onların yetenekleri, cesaretleri ve dehaları olmasaydı filmdeki hiç kimsenin tanınması mümkün olmazdı. Kendi kategorilerinde aday gösterilmedikleri için hayal kırıklığına uğradığımı söylemek hafif kalır. Onların çalışmaları, bunu hak eden diğer adaylarla birlikte tanınmalıdır" dedi.