31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi'ne saatler kala oy kullanılacak okullarda seçim hazırlıkları tamamlandı. Sandıklar kuruldu, oy kabinleri hazır hale getirildi. 

Yarınki seçimde 30 milyonun üzerinde seçmen, Büyükşehir Belediye Başkanları, ilçe belediye başkanları, il genel meclis üyeleri ve muhtarlar için oy kullanacak.

İSTANBUL 

Hazırlıkların tamamlandığı okullardan İstanbul Üsküdar’daki Şadıman-Polat Çebi İlkokulu’nda sandıklar ve oy kabinleri görüntülendi.

Şadıman-Polat Çebi İlkokulu’nda seçim hazırlık çalışmalarını yürüten sandık başkanı olan Ali Rıfat Ünal, "2 günde oluşacak bizim aslında seçim çalışmamız. Cumartesi ve yarın oy verme öncesinde olacak. Bugün sadece oy vermek için  kullanacağımız seçim sandığını kurduk.  Daha sonrasında seçmenlerin oy vereceği  iki tane oy verme kabinini Kurduk. Geri kalan şeyleri işte adayların isimlerini vesaire veya tercih mühürlerini yarın alıp seçmenlerin kabinlerine yerleştireceğiz. Umarım ki  kazasız, belasız, ülkemiz için iyi, en hayırlı şekilde bir seçim olacaktır. Hazırlıklar tamamen gerçekleşti. Yarın da zaten diğer hazırlıklar, söylediğim hazırlıklar gerçekleşecek. Onun dışında herhangi bir problem yok şu an için” diye konuştu.

HATAY

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023'teki depremlerden etkilenen Hatay'da, Yüksek Seçim Kurulunca belirlenen okullarda hazırlık yapıldı. Görevlilerce vatandaşların oylarını kullanılacağı salonlarda sandıklar kuruldu ve kabinler hazır hale getirildi.

Öte yandan, kentte depremlerde hasar gören veya yıkılan okullarda oy kullanma işlemi gerçekleştirilemeyecek.Bu kapsamda Antakya, Defne, İskenderun, Altınözü, Reyhanlı, Yayladağı ve Kırıkhan ilçelerinde bazı seçmenler yıkılan okulların bahçelerinde ve muhtarlık yanlarında belirlenen yerlerde 2'si yedek 96 konteynerde kurulacak sandıklarda oy kullanabilecek. İl genelinde 3 bin 424 sandıkta 1 milyon 78 bin 130 seçmen oy verecek.

BOLU

Bolu genelinde 1061 sandıkta 239 bin 169 seçmen oy kullanacak. Valiliğin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, seçim süresince 589 binada oy kullanılacağı, polis ve jandarmadan oluşan toplam bin 785 personelin görev yapacağı bildirildi.

DİYARBAKIR

Diyarbakır'da, Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenen okullarda 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri için hazırlık yapıldı. Bu kapsamda, okul görevlileri ve sandık kurulu başkanları dersliklerde paravan ve sandıkları hazır hale getirdi. 

Okul girişlerine, seçmenlerin sandıkları kolay bulmaları amacıyla sandık numaralarının yer aldığı yönlendirme yazıları asıldı. Kentte genelindeki 1 milyon 160 bin 272 seçmen, yarın saat 07.00'den itibaren kurulan 3 bin 963 sandıkta oy kullanabilecek.