İlk filmi 1995'te vizyona giren Pixar'ın ünlü animasyon serisi Oyuncak Hikâyesi'ne (Toy Story) ilham olan oyuncak mağazası, hırsızlıklar ve ölüm tehditleri nedeniyle kapanma kararı aldı.

San Francisco'daki Jeffrey's Toys, 86 yıl sonra kapanma nedeni olarak da artan suç oranını ve değişen alışveriş alışkanlıklarını gösteriyor

San Francisco'daki en eski mağaza olduğu belirtilen Jeffrey's Toys'un 1938'de açıldığı ve mağazayı kuran, hâlâ da işleten Luhn Ailesi'nin ise birkaç yıldır çeşitli zorluklarla karşılaştıkları ve şubat ayında kapanacağı duyuruldu.

Aile avukatı tarafından yayınlanan açıklamada Luhnlar, şehir merkezindeki tehlike ve şiddet, enflasyon, tüketici harcamalarındaki düşüş ve dünya çapında perakende satışının çöküşünü ileri sürdü. Aile, mağazanın hırsızlar tarafından hedef alındığını ve bir çalışanlarının bıçaklanmakla tehdit edildiğini söyledi.

Mission Local'a göre, geçen yıl San Francisco soygunlarda 2022'ye kıyasla yüzde 14'lük bir artış kaydetti.

Bir dizi perakendeci, hırsızlık tehdidini öne sürerek şehirdeki mağazalarını kapattı ve 10 Şubat'ta faaliyetlerini durduracak olan Jeffrey's Toys'un kaybı da bir başka darbe oldu.

Babasıyla birlikte Jeffrey's Toys'un ortak sahibi olan Matthew Luhn, ailenin Union Square bölgesindeki mağazalarını kiralamak için ayda 20 bin dolar ödediğini söyledi. Ancak Luhn'a göre aile şehir yüzünden hayal kırıklığına uğradı: "Paramızı koyuyoruz, sıkı çalışıyoruz ve buna sevgimizi koyuyoruz. Fakat şehirle olan ilişkimizde bunun karşılığı yok."

Luhn, Pixar'da ilk Oyuncak Hikâyesi filminde çalıştı ve babasından sık sık fikir aldıklarını söyledi.