Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, genel merkez yöneticileri ve Trabzon il yöneticileri ile birlikte Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nde basın toplantısı düzenledi. 

Şeyh Sait tartışmaları üzerinden konuşmasına başlayan Özdağ, şunları söyledi:

* "Birkaç gün önce gazeteciliği şüpheli ama istihbaratçılığı kesin olan Fuat Uğur adlı zat bir tweet atarak benim Erzurum ziyaretim sırasında Şeyh Sait meselesini kaşıyabileceğimi ifade etmiş. Biz, Türkiye’nin her yerinde ne söylüyorsak Erzurum’da da Hakkari’de de Sinop’ta da onu söyleriz. Şeyh Sait, Abdullah Öcalan bunlar Türkiye’nin her yerinde vatan haini ve teröristtir. 

* İçişleri Bakanı'nı, Erzurum Valisi'ni göreve çağırıyorum. Fuat Uğur karanlık ilişkileri olan bir zattır. Bu yapmış olduğu açıklama Erzurum’da bir provokasyon hazırlığının göstergesi olabilir. Bundan dolayı Erzurum’da herhangi bir provokasyona imkan verilmemesi için güvenlik güçlerinin kendilerine düşen görevi yerine getirmeleri gerektiğini ifade etmek istiyorum."

"MİLLİ EĞİTİM BAKANI GAYRİ CİDDİ BİR ADAMDIR"

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in TBMM’de yapmış olduğu konuşmanın, tarikat ve cemaatleri milli eğitime sokmaya devam edeceği doğrultusunda olduğunu söyleyen Özdağ, “Bu suç itirafıdır. 'Onlar çocukların dağa gitmesini engelliyor' diyorlar. Tarikat ve cemaatlerin işi midir çocukların dağa gitmesini engellemek? Sen Milli Eğitim Bakanı olarak ne yapıyorsun? Bu kabul edilebilir değildir. FETÖ’cüler dağa gitmediler ama Genelkurmayı bastılar. Özel Kuvvetleri bastılar. Meclis’i bombaladılar. Siz ecdadın, Osmanlı’nın devlet bilincinin on binde birine bile sahip değilsiniz. 600 senede Osmanlı bir kez tarikat ve cemaatleri devlet işlerine müdahale ettirmemiştir. Müdahale etmeyi düşünen tarikatları ya sürmüş ya da kılıçtan geçirmiştir. Devlet ciddiyet ister. Milli Eğitim Bakanı gayri ciddi bir adamdır” diye konuştu.

"İYİ PARTİ ÇAĞRIMIZA CEVAP VERMEDİ"

Yerel seçimler süreciyle ilgili de açıklamada bulunan Özdağ, şu şekilde konuştu:

* "81’in bütün ilçelerinde ama 79 ilde kendi adaylarımızı çıkartarak seçimlere girmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kars ve Iğdır’da ilde aday çıkartmayı düşünmüyoruz. Burada HDP karşısında güçlü olan vatansever adayı destekleyeceğiz. MHP, CHP, İYİ Parti adayı olabilir. Partilerine bakmayacağız. Kazanma imkanlarına bakacağız. Bu şehirlerde HDP’nin almasını istemiyoruz. Bunu bir milli mesele olarak görüyoruz.

* İYİ Parti’ye ‘seçim iş birliği’ çağrısında bulunduk. Üzerinden herhalde 10 günden fazla süre geçti. Randevu da talep ettik. Çağrımıza da talebimize de İYİ Parti Genel Merkezi’nden bir cevap gelmedi. Eğer cevap gelmezse biz de bu konudaki değerlendirmeyi seçmenin takdirine sunacağız ve taleplerimizi geri çekeceğiz.”

"CHP ARTIK ATATÜRK’ÜN PARTİSİ DEĞİLDİR"

"CHP ile iş birliği söz konusu olur mu?" sorusuna yanıt veren Özdağ, “Bununla ilgili Özgür Özel’le bir protokol imzalamamız lazım. Özgür Özel’in bu protokolde Şeyh Sait’in vatan haini olduğunu ifade etmesini isteriz. HDP’nin terörle ilintili bir parti olduğunu düşündüğünün güvencesini vermesini isteriz. HDP ile ittifak yapmayacağının, sadece Zafer Partisi ile ittifak yapacağının güvencesini vermesini isteriz. Bu protokolün gizli olmasını istemeyiz ve Trabzon basını aracılığıyla teklifimizi ortaya koyduk. Şaka bir yana CHP, artık Atatürk’ün partisi değildir. Biz Atatürk’ten taviz vermeyiz, Atatürk’ten taviz verenlerle yan yana durmayız” dedi.