CHP Genel Başkanı Özgür Özel, terör örgütü IŞİD’in 10 Ekim 2015'te Ankara Garı önünde gerçekleştirdiği terör saldırısında hayatını kaybedenlerin yakınlarınca kurulan 10 Ekim Barış Derneğinin, Vedat Dalokay Kokteyl Salonu'ndaki dayanışma yemeğine katıldı. 

Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özel, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş ile yemekte bir araya gelen önceki Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile de önümüzdeki günlerde yemek yiyeceği belirtti. Özel, buna ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine, "CHP'de kim kimle iletişim kuruyorsa, hele hele oturup yemek yiyerek sohbet ediyorsa bu partinin yararına bir iştir" ifadesini kullandı.

"BİZİM DE BİRAZ NORMALLEŞMEYE İHTİYACIMIZ OLDUĞUNU GÖSTERİYOR"

Yavaş'ın akşam yemeğiyle ilgili bilgi verdiğini, kendisinin de memnuniyetini ilettiğini bildiren Özel, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ekrem Bey'in de açıklamasını takip ettim, geçtiğimiz günlerde. Önümüzdeki günlerde, haftalarda olacak bir yemek. Bu çok iyidir. Yemekler yenmiyorsa, önceki genel başkanla birlikte büyükşehir belediye başkanlığı yapmış ya da görev yapmış arkadaşlar yemek yemiyorlarsa, sohbet etmiyorlarsa, bunun haber değeri vardır. Yemeğin haber değerinin olması, demek ki bu konularda bizim de biraz normalleşmeye ihtiyacımızın olduğunu gösteriyor. Bunları normalleşmeye dair, parti içi normal bir şeye dair kıymetli, önemli ve desteklediğim adımlar olarak nitelendiriyorum."

BAHÇELİ YORUMU: ENDİŞELENDİM

Özel, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin grup toplantısında partisine yönelik ifadelerinin sorulması üzerine, "Ben onları değerlendirmek üzereyken, Sayın Bahçeli'nin çıkışta biraz istirahat etme ihtiyacı duyduğunu öğrendim, endişelendim. Sağlık durumu hakkında grup başkan vekillerinden bilgi aldım. Kendisine geçmiş olsun dileklerimi ilettim ve o gündemi atladım. Şimdi de o gündeme dönmenin bir anlamı yok" diye konuştu.

AKP'Lİ DAĞ'A TEPKİ: ASGARİ ÜCRETLE BİR AY GEÇİNSİN

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ'ın, katıldığı televizyon programında asgari ücrete ilişkin açıklamasına yönelik değerlendirmesinin sorulması üzerine Özel, asgari ücrete zam yapılmamasından endişe duyduklarını, bununla ilgili çalışma yaptıklarını söyledi.

Özgür Özel, şöyle devam etti:

"Asgari ücret, TÜİK'in enflasyonlarına göre bile verildiği günden itibaren yüzde 25 aşındı. Gerçek gıda enflasyonuna göre yüzde 40-45 aşınmış durumda. Bu noktadan sonra 'Öyle bir çalışmamız yok' demek, vicdansızlığın ve bu vatandaşın gönlünde düştükleri yerin boşuna olmadığının bir göstergesidir. Bu asgari ücretle Hamza Bey bir ay geçinsin, ondan sonra gelsin böyle değerlendirmeler yapsın."

“SALDIRIYI GERÇEKLEŞTİRENLER HİÇBİR ENGELE TAKILMADAN ANKARA’YA GELDİ”

Özel yemekteki konuşmasında da sivil toplum kuruluşlarınca Sıhhiye Meydanı'nda düzenlenecek emek, barış ve dayanışma mitingi için Ankara Garı önünde bir araya gelenlere yönelik terör saldırısının yakın tarihin en korkunç günlerinden biri olduğunu dile getiren Özel, saldırının, bir sürecin en son ve en kanlı halkası olduğunu söyledi.

CHP Genel Başkanı Özel, saldırıyı gerçekleştirenlerin hiçbir engele takılmadan Ankara'ya kadar geldiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizim yazdığımız IŞİD raporunda adı geçen Yunus Emre Alagöz, Suruç canlı bombası Abdurrahman Alagöz'ün kardeşi, elini kolunu sallaya sallaya, bir de hala daha kimliği bilinmeyen Suriyeli bombacı ile gelmiş, bütün yolu açmış, bütün aramalardan geçmiş, adeta hepimize meydan okurcasına saat 10'u 10 geçeyi hedeflemiş, 10'u 4 geçe kendilerini patlatmışlardı.

Sonra işte bizim tanıştığımız süreç başladı. 3 gün boyunca hep birlikte ömrümüzün o en feci günlerini yaşadığımız, Adli Tıp sürecini yaşadık. O günü hatırlatmak istemem ama unutmak da istemem. Bazı acıları hatırlatmamak unutmaya mal oluyorsa hatırlatmak lazım. Soma duruşmasının ilk günü 10 bin kişiydik. Her aileden bir kişi alınarak salona sığabildik. Son gün salonda 135 kişiydik. Öyle olunca cesaret geliyor birilerine. Sen faciayı gördüğünde bilendiğinde değil; o bilenmiş halin sona doğru geldiğinde köreldiğinde onlar adaleti katledecek cesareti bulabiliyorlar. O yüzden unutmamak ve yaşananları hatırlamak, o günkü kararlılığı, o günkü duyguyu taşımaya devam etmek gerekiyor."

“BİRBİRİMİZE ACILARIMIZLA BAĞLIYIZ”

Saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarının gösterdiği dayanışma ve bilincin örnek olduğunu vurgulayan Özel, "Biz birbirimize göbeğimizden bağlıyız, acılarımızla bağlıyız. Birbirlerine değerleri, anıları, yaşanmışlıkları, hele hele acıları üzerinden bağlı olanların gücünü, birbirleriyle suçları üzerinden bağlı olanlar asla aşamazlar. Yeter ki biz niçin bir arada olduğumuzu, bizi bir arada tutanın ne olduğunu ve hedefimizi şaşırmayalım" diye konuştu.

Dönemin Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı ile Soma davası kararını bozan Yargıtay üyelerine tepki gösteren Özel, "Recep Tayyip Erdoğan'ın, Devlet Denetleme Kurulunu görevlendirdiğini, kimsenin kanını yerde bırakmayacağına söz verdiğini ama o kurulun raporuna hiçbir zaman erişilemediğini hatırlatmak lazım." ifadesini kullandı.

CHP DURUŞMAYA KATILACAK

Yargıtayın bozma kararının ardından, terör örgütü IŞİD’in Ankara Garı önünde düzenlediği terör saldırısıyla ilgili 10'u tutuklu 26 sanığın yargılandığı 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın yarınki duruşmasına CHP olarak katılacaklarını bildiren Özel, şunları söyledi:

"Karar, Tahir Elçi davasındaki gibi, Soma davasındaki gibi cezasızlığı özendiren bir yere yeltenirlerse tam karşılarında duracağız ya da daha önce çok sayıda siyasi davadaki gibi taraflarını yine suçludan yana kurarlarsa tarihin önünde onların gözlerinin içine bakmak üzere orada olacağız. Ama herkes şundan emin olsun ki Soma davasından sonra Akhisar'da adliyenin önünde dediğim üç kelimeyi buradan tekrar ederim, gün gelecek bu katiller ve bu katilleri koruyanlar, canımızı yakanlar ve yaktıranlar teker teker hesap verecekler, o günü yaşayacağımıza ant olsun."

Yemeğe, DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan ile Emek Partisi Genel Başkanı Seyit Aslan da katıldı.