CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İzmir'de seçim çalışmaları kapsamında Bergama Cumhuriyet Meydanı'nda halka seslendi. 

Özel, konuşmasında Bergama'nın 5 senedir halkçı belediyecilikten uzak olduğunu belirtip şunları söyledi:

* "Bu meydanda eyleme geldim. 2014 yılında çıkan kanunla köylümüzün taşınmazlarını, tarlalarını belediyeye devrettiler. Bizim başkanlar bu işleri yapmazken AK Partili Belediye Başkanı geldi köylünün malını tarlasını parsel parsel sattı. Köylünün 2,5 milyon metrekare tarlasını çatır çatır sattı.

* Bugün baktım başkan adayı değişmiş, dışardan ithal aday getirmişler. Bergama'nın seçtiği adaya sanki kayyum atamışlar gibi seçime 45 gün var dün belediyede toplu iş sözleşmesi var. Hak - İş Sendikasını çağırmışlar mevcut başkan ortada yok. AK Parti'nin dışardan gelen adayı toplu iş görüşmesi yapıyor. O koltukta kimin oturacağına Bergamalı karar verir. O koltuk benim, kime emanet edeceğime ben karar veririm, diyecek misiniz?"

"ŞİFAYI ONDA BULDUNUZ"

CHP'li Özel, sözlerine şöyle devam etti:

* "Yeni aday slogan yazmış, 'Bergama kalkınacak Bakırçay kalkınacak'. Son 5 yılda başkan kendisi kalkındı. Ben söylemiyorum. Kız kardeşi söylüyor. Temiz belediyeciliğe ihtiyacımız var. 25 günlük Bergamalıya değil, 25 yıldır emek veren birine ihtiyaç var. Bergama'nın evladı burada. İşte Tanju Başkan. 25 yıl boyunca Bergama'da köy demedi yayla demedi ev ev gitti hasta çocukları iyi etti. Şifayı onda buldunuz. Şimdi Bergama'yı iyileştirmeye geliyor. Dr. Tanju Çelik Bergama'ya iyi gelecek."

"CHP BABAEVİDİR"

Özel, konuşmasında önceki dönem Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Gönenç'e de teşekkür etti. Ardından önceki dönem belediye başkanı Mehmet Gönenç ile tüm aday adaylarını sahneye çağıran Özel, el ele poz verdi. Partilerinde herkese yer olduğunu ifade eden Özel, şunları belirtti:

* "Günü gelecek hepsini en güzel yerlerde göreceksiniz. Bu parti hepimizin baba evidir. AK Partili, MHP'li kardeşlerime söylüyorum. CHP herkesin içine doğduğu bir babaevidir. Başım sıkılırsa, dara düşersem baba evinin çorbası kaynar, bacası tüter. Asgari ücret ile geçiremeyen emekçi, 10 bin lira maaş ile geçinemeyen emekli canına tak ettiyse baba evi burada. Tapusu bende değil. Kemal Bey de de yoktu. Ne Ecevit de vardı ne de rahmetli İnönü'de. Bir kişiye kayıtlı. O da Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Bu baba evi hepimizin. Mağdur mazlum kim varsa burada birleşmeye davet ediyorum. Biz kimseyi uzakta tutmak istemiyoruz. İttifakı masa başında kuramadıysak Bergama'da sandık başında kuracağız. Doktorun arkasında buluşalım. Bergama'yı bu zulümden kurtaralım."

"Parti olarak birlik ve beraberlik içinde olmalıyız" diyen Özel, "İnsanları korkutup kandırarak oy toplayanlar var. 'Ezanı dindirecekler, bayrağı indirecekler' diyorlar. Bu ülkenin bölünme tehlikesi ortaya çıkarsa, öyle Erdoğan çağırınca havaalanına koşturup yalandan perdelik kumaştan kefen çekenler değil dedeleri Çanakkale kefensiz yatanlar var. Onlar sahip çıkar bu memlekete. Biz varız" ifadelerini kullandı.

"YAZIKLAR OLSUN"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın emekliye bayram ikramiyesi açıkladığını ifade eden CHP'li Özel, “Sene 2015 genel başkanımız emekliye bayram ikramiyesi vereceğini söyledi. 'Veremezsin' dediler. 1 Kasım'da 'Biz de vereceğiz' dediler. 'Bir asgari ücret' demiştik. 3 sene emekliyi kandırıp 2018 seçimlerinden önce 1000 lira verdiler. Biz 17 bin lira olmasını savunuyoruz, az önce açıklamış 3 bin lira yapmış. Bu kadar yoksulluk, enflasyon varken 1 kilo et 600 lira olmuşken yaptığı bayram ikramiyesi 1000 lira. Yazıklar olsun. 10 bin lira ile emeklinin geçinmesini bekliyor. Memlekette açlık sınırı 15 bin lira. Yoksulluk sınırı 52 bin lira. Bergama'daki AK Partili, MHP'li kendisine 1000 lira artırmayı reva görene 31 Mart'ta oy verirse bunlar böyle devam eder" diye konuştu.

"OY VERMEYENE GİTMEM DİYEN VARSA İKNA EDİN"

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, şunları belirtti:

* "Bütün Türkiye gözü kulağı İliç'teki faciada. 9 canımızı aldı götürdü. Belki yağan yağmurla tüm coğrafya siyanürle zehirlenecek. Bergama altın madenine karşı biz mücadele ederken bize laf söyleyenler sus pus oturuyor. Bundan sonra bir yanda rantın peşinde olanlar bir yanda atadığı belediye başkanının nasıl zenginleştiğini kardeşinden duyanlar. Mehmet Gönenç buraya kendi imkanlarıyla katı atık bertarafı yaptı, sosyal tesisler, hayvan barınağı, mezbaha, taziye evleri yaptı. AK Parti ne yaptı? Hizmet istiyorsanız doktor Tanju Çelik ve Cemil Tugay' da birleşeceğiz."

KINIK'A KARDEŞ BELEDİYE SÖZÜ

Özgür Özel, Kınık'ta seçim otobüsünün üzerinden vatandaşlara seslendi. Özel, Kınık'ta yaptığı konuşmada kendisini Kınıklı gibi hissettiğini belirtip şunları söyledi:

* "2014 yılından beri yüreğimin bir parçası Soma'daki madende kaldı ama benim memleketim hem Soma hem Kınık hem Bergama hem Savaştepe. 31 Mart günü iki dönemdir AK Parti'de olan belediyeyi alın ben sizinle gurur duyayım. Kınık'ın Cumhuriyet tarihindeki ilk kadın başkanını seçmeye hazır mısınız? Kalbindeki Kınık sevgisi hiçbir zaman bitmedi, şimdi borcunu ödemeye geldi. 

* Aliağaspor'un basket takımını kurmuş, çalıştırmış olan Sema Başkan 1. Lig'e çıkana kadar antrenörlük yapmış biri. Kendisi de sporcu olduğu için önemli spor yatırımları yapacağız. Halı sahalar, basket sahaları, gençlerin istediği tesisleri sunacağız. Ben partinin genel başkanı olarak Türkiye'nin en güçlü belediyelerinden, hangisini seçerse Kınık Belediyesi ile kardeş belediye yapacağım. Öncelik kadınlarda ve AK Parti'den aldığımız belediyelerde."

Madende hayatını kaybeden Elmaderelilerin yakınlarına da seslenen Özel, "Elmadereli kardeşlerimiz var burada. 301 arkadaşımızı kaybettik. Tahir Çetin diye bir kahraman evladı vardı. Madencilerin hakkını almak için 8 yıl mücadele etti. Ankara'ya gitti geldi, Bağımsız Maden İş'i kurdu. 36 saat uyumadı, Kırkağaç'ta kazada hayatını kaybetti. Başkan seçildiğinde madencileri hatırlayan anıt yapacağız. Madenciler beni bilir, 2014'te kanunu değiştirdik. İki asgari maaşı ve iki gün tatili söke söke aldık. Madencilerin genel başkanı var. Önce Ecevit idi. Gün gelecek bu kardeşiniz madencilerin yüzlerini güldürecek" diye konuştu.

"TÜRKİYE BÜYÜYOR KINIK KÜÇÜLÜYOR"

Kınık'taki üreticilere de hitap eden Özel, "Burası çileli çiftçilerin memleketi. Mazot 45 lira. Manisa'nın plakası kadar oldu. CHP emeğin ve emekçinin partisidir. Burası güzel ama kan kaybediyor. 1990'dan bugüne her 5 kişiden biri buradan göç etmiş. Türkiye büyüyor ama Kınık küçülüyor. Kınık insanların geldiği değil, kaçtığı yere dönüştü. Herkesi birden Karşıyaka'ya Alsancak'a götüremeyiz. Ama Kınık isterse sosyal yardımlar yapan belediyeyi Kınık'a getirebiliriz" ifadelerini kullandı.

"OY İÇİN TEHDİTTE BULUNMAYA DEVAM EDİYOR"

Konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerine de yanıt veren Özgür Özel, "Ordu'da konuşurken demiş ki 'AK Parti belediyesi varsa kılınıza zarar gelmez. Bizim olmadığımız bir büyükşehir belediyesi doğal gaz nasıl getirecek.' Hatay'da depremzedelerin gözünün içine baka baka 'Büyükşehir bizde olmadığımız için hizmet gelmedi' dedin utanmadan kendini alkışlattın. Eğer belediye AK Parti'li değilse doğal gaz vermeyeceğini söylüyor. Oy için tehditte bulunmaya devam ediyor. 31 Mart'ta onları sandığa gömmeye var mısınız?" dedi.

"KINIK İÇİN SAVAŞACAĞIM"

Kınık Belediye Başkan Adayı Sema Bodur da Kınık'ı altı okun ışığıyla tarihe, bölgeye yakışır şekilde, el ele yöneteceğini belirtip, "Bu şehrin evladıyım. Dağına, ovasına, suyuna, insanlarına sevdalıyım. Kınık için kanımın son damlasına kadar savaşacağım. Ben gücümü sizlerden alıyorum. İşimiz Kınık, gücümüz Kınık" dedi.