CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Ordu'nun Altınordu ilçesindeki bir otelde düzenlenen iftar programında konuştu.

İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarına değinen Özel, "Ramazan ayındayız. Filistin'de halen daha katliamın sürüyor olması, İsrail'in devlet terörünü sürdürüyor olması kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

Özel, Ordu Büyükşehir Belediye Başkan adayı Zekai Sana'ya destek isteyerek, "Kendisi fevkalade avukatlık mesleğine bağlı, iyi bir yönetici, Ordu için hayalleri, hedefleri olan, geçmişi temiz, pırıl pırıl, enerjisiyle, iyi niyetiyle, hep birlikte bizim de bütün örgüt olarak kendisinden beklentimizin çok yüksek olduğu bir adayımız" diye konuştu.

"ORDU MİLLİ GELİRDE 15 YIL GERİYE GİTTİ"

Zekai Sana'nın iki rakibiyle yarıştığını kaydeden Özel, "İkisi de iktidar partisindeyken, belediye başkanlığı yapmışken, Ordu kişi başına milli gelirde tam 15 yıl geriye gitti. Ordu'nun bu seneki milli geliri, kişi başına 5 bin 78 dolar. Bu para 2007 yılında 5 bin 200 dolardı. Bundan tam 17 sene önce Ordu'nun kişi başına düşen milli geliri bundan fazlaydı. Ordu, kişi başına milli gelirde 81 il içinde 68. sıraya gerilemiş durumdaysa oturup hep birlikte düşünmek gerekiyor" dedi.

"GENEL BAŞKAN OLARAK TAKİPÇİSİ OLACAĞIM"

Özel, Ordu'da belediye başkan adaylarının seçilmesi durumunda, hep destekçisi olacaklarını dile getirerek, şu ifadeleri kullandı:

"Bizlerin yerel yönetimler konusunda israfı bitiren, hizmeti getiren, ayrımcılık yapmayan, yüz güldüren yerel yönetimler anlayışımızın Ordu'nun geneline hakim olacağını ümit ediyorum. Adaylarımız seçildiği takdirde sağ omuzlarındaki el Mansur Yavaş'ın eli olacaktır, sol omuzlarındaki el de Ekrem İmamoğlu'nun eli olacaktır. Ben de genel başkanları olarak her projelerinin takipçisi olacağımın, kaya gibi arkalarında duracağımın sözünü veriyorum."

"ARALARINDA BİR FARK YOK"

Ordu'da "bir aynanın iki yanında duran iki simetrik adayla karşı karşıya olduklarını" belirten Özel, şunları kaydetti:

"Ordu'yu yüzde 74 oranında maden aramasına açan kararnameyi imzalayan kalem, 10 yıl önce bir adayı atadı, 5 yıl önce diğerini atadı. Aralarında bir fark yoktur. Herhangi birisi partisinin adayı olsaydı bugün zaten Cumhur İttifakı'nın oylarıyla o talana, o çevre katliamına onay vermek üzere göreve talipti. Partisine aday adaylığı başvurusu yapıp adaylaşmayınca gelip bir başka partiden aday olup, sonra da alternatifmiş gibi kendisini ifade edenler, hiçbir iktidarın alternatif projesi olamayacakları gibi hiçbir milliyetçinin, cumhuriyetçinin, Atatürkçü'nün ve hiçbir Cumhuriyet Halk Partilinin bir tane oyunu dahi almayacaklardır."

"ORDU'DA TEK KADIN ADAY LEYLA ÇITIR"

Özel, daha sonra partisinin il başkanlığı önünde yaptığı konuşmada, Ordu'da CHP'nin belediye başkan adaylarının hepsinin birbirinden iddialı olduğunu söyledi.

Çamaş Belediye Başkan adayı Leyla Çıtır'ın Ordu'nun tek kadın adayı olduğunu belirten Özel, adaylarını Ordu'daki bütün kadınlara ve kadın haklarına saygılı tüm centilmen erkeklere emanet ettiğini dile getirdi.

Özel, CHP'nin kurucu genel başkanının Gazi Mustafa Kemal Atatürk olduğunu vurgulayarak, "Özgür Özel onun koltuğunda oturuyor, onun emanetinde görev yapıyor. Partinin genel başkanı Özgür Özel ve bu partinin, Atatürkçülerin, Cumhuriyetçilerin, vatanseverlerin partisi Cumhuriyet Halk Partisinin adayı Zekai Sana'dır, nokta. Zekai Sana'ya CHP bütün potansiyeliyle sahip çıkarsa, Atatürkçüler, Cumhuriyetçiler, çevreciler, gerçek milliyetçiler Zekai Sana'ya sahip çıkarsa gücümüzle ve yaratacağımız çekimle bu seçimleri biz alırız" diye konuştu.

"ADAYLAR MAL VARLIKLARINI AÇIKLAMALI"

Yerel seçimlerde partisinin adaylarına destek isteyen Özel, şu değerlendirmede bulundu:

"Buradan şunu net olarak söyleyelim, yarın aday olacak herkes bir, ilk önce mal varlığını açıklayacak. Bizim adaylarımız mal varlıklarını açıkladılar, açıklıyorlar. Rakiplerden de bu açıklamaları istemek Orduluların hakkıdır, bekliyoruz. İkincisi, bizim bütün belediye başkanlarımız yarın öbür gün açık ocak altın işletmeciliğine karşı toplumla birlikte olacaklar mı? Olacaklar. Toplumun arkasında duracaklar mı? Hayır arkasında durmayacaklar, önüne geçecekler, mücadele edecekler. Önderlik edecekler, söz veriyoruz. Eğer samimiyseler Ordu'da belediye başkanlığına aday olan herkesin bu altın madenleriyle, açık madencilikle, siyanürle madencilikle nasıl mücadele edeceğine ilişkin namus sözü vermesi gerekir."

Özel, belediye başkan adaylarının karşısında Cumhur İttifakı'nın adayının olduğunu belirterek, "Yanında da aynadan baktığında aynısı bir aday daha var. Bizim ittifakımızın adı Ordu ittifakıdır, bizim ittifakımızın adı Türkiye ittifakıdır. Bizim ittifakımız gücünü milletten, renklerini ay yıldızlı al bayraktan almaktadır. CHP'li adaylar kazanacak, Ordu kazanacak. Türkiye ittifakı kazanacak, Türkiye kazanacak" ifadelerini kullandı.