CHP Genel Başkanı Özgür Özel, parti genel merkezinde düzenlenen toplantıda, 21 ilin belediye başkanıyla bir araya geldi.

Büyükşehir belediye başkanlarının yer almadığı toplantı, basına kapalı yapıldı.

Toplantıda konuşan Özgür Özel, 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde partisinin önemli bir başarı elde ettiğini belirterek, CHP'yi 47 yıl sonra birinci parti yaptıklarını söyledi.

"SEÇMEN İKTİDARI DENGELEDİ" 

CHP'nin bir aile gibi kenetlendiğini ve sonuç olarak 409 belediye kazandıklarını belirten Özel, şöyle devam etti:

- Cumhuriyet Halk Partisi; nüfusa göre yüzde 65, milli gelire göre yüzde 80, toplanan verginin de yüzde 87'sinin toplandığı bir coğrafyada hizmet üretiyor. 31 Mart seçimleri, Türkiye'de siyasetin millet eliyle yeniden bir dengeye kavuşturulduğu bir seçimdi. Çünkü içinde bulunduğumuz Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, bütün yetkileri 5 yıl boyunca orantısız bir şekilde yürütmenin başına veriyor. Ve bu kişi bir siyasi partinin genel başkanı da olabiliyor. Bu toprakların alışık olmadığı, dengenin, denetlemenin olmadığı, bir kişinin her şeye karar verdiği bir süreçte seçmenin feraseti devreye girdi ve seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi'ni elbette iktidar ortağı yapmadı ama iktidara ortak yaptı, geneldeki iktidarı yerelden dengeledi.

Belediye başkanlarına tavsiyelerde bulunan Özel, "Bu dönem yapacağımız iş Burdur'daki CHP belediyeciliğini kalıcı kılmaktan, Kütahya'yı ikinci bir kez kazanmaktan daha büyük bir yükümlülüğümüz var. Bu yükümlülüğümüz; Kastamonu'da, Amasya'da yapacağımız hizmet bize genel iktidarı getirecek. Bu 21 il çok önemli bir noktada. Çünkü her birinizin sınırında bizim iktidarda olmadığımız ilçeler var" diye konuştu.

"KENDİ DURUMLARINI İNKAR ETMİYORLAR" 

CHP'nin tertemiz, beyaz bir sayfa olduğunun ve AK Parti'den farkının da bu olduğunu söyleyen Özel, nepotizm uyarılarına devam etti:

- Biz bembeyaz bir sayfayız; dolma kalemle bir nokta koysanız herkesin haberi oluyor, herkes onu konuşuyor. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin bugünkü 20 yıllık pratiği kir göstermeyen, koyu gri bir kağıt. Üzerinde ne olursa olsun millet artık onu konuşmuyor. O yüzden sizin çok büyük bir hassasiyet göstermeniz gerekiyor.

- Geçtiğimiz haftalarda yapılan atamalarda şunu gördük; sanki kendi belediyelerinde böyle değilmiş gibi bir akrabalık ilişkisini köpürtüp, 'Bakın Cumhuriyet Halk Partisi de aynı şeyi yapıyor.' Kafada yaratmaya çalıştıkları algı şu; 'Bunların birbirinden farkı yok'. Kendi durumlarını inkar etmiyorlar, onu millet kanıksamış. Bu konuda hepinizden anlayış bekliyoruz, hepinizden üst düzey dikkat bekliyoruz.

"NORMALLEŞMENİN İLK ADIMINI ATALIM" 

Öte yandan Özel, 'Engelliler Haftası' etkinlikleri kapsamında CHP'li belediyelerin Ankara'da düzenlediği 'Engelli Bireyler Buluşması'na katıldı. Özel'e, Genel Başkan Yardımcısı Aylin Nazlıaka, Etimesgut Belediye Başkanı Erdal Beşikçioğlu, Çankaya Belediye Başkanı Hüseyin Can Güner ve çok sayıda partili eşlik etti. 

CHP lideri, engellilerin sorunları için siyasi partilere çağrı yaparak, "Gelin 31 Mart seçimlerinden sonra ortaya çıkan ve benim içinde olduğum, takipçisi olduğum, normalleşme sürecinin ilk adımını, engellilerin bu birikmiş sorunlarını çözecek kanuni düzenlemeleri Meclis'te hep birlikte yaparak atalım" dedi.