CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Trabzon mitinginde açılan bir pankart meydandaki kalabalığın kimliğini ve ruh halini ortaya koyuyor.

Pankartta şöyle yazıyor: 

“Emekli maaşı gibiyim, kimse benimle geçinemiyor.”

CHP, ORTAHİSAR’I ALABİLİR

Özel, Karadeniz seyahatinin ikinci gününe Trabzon Mitingi ile başladı. 

Mitingin ramazan gününe denk gelmesi ve iftardan önce, saat 13’te başlaması nedeniyle katılım biraz düşüktü. Ancak coşkulu bir kitle vardı.

Trabzon’un merkez ilçesi olan Ortahisar’ı eski CHP milletvekili Ahmet Kaya’nın kazanacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Trabzon Belediyesi’ni 2004-2009 yılları arasında yöneten CHP, 15 yıl sonra şehir merkezini alabilir. 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun etkisi Trabzon sokaklarında güçlü şekilde hissediliyor. Ortahisar el değiştirirse bunda İmamoğlu’nun büyük payı olacak.  

Yeniden Refah Partisi’nin aday çıkarması ve AK Parti’den ayrılan bazı siyasetçilerin bağımsız aday olması nedeniyle Trabzon’un ilçelerinde de sürpriz sonuçlar görülebilir.

Pankart hem güldürdü hem de düşündürdü.

KÜRSÜDE İKİ EMEKLİ

Meydanda ve meydanı çevreleyen demirlerin dışında toplananların çoğunluğu 49 yaş üstü vatandaşlardan ve emeklilerden oluşuyordu. Pankartlar ve sloganlar emekli maaşları, geçim sıkıntısı ve fahiş kiralar üzerine yoğunlaşıyor.

Özel, taleplerini haykıran Bülent Kayatem ve Ahmet Altındaş adlı iki vatandaşı, seslerini duyurabilmeleri için otobüsün üzerine davet etti.

Kayatem, emeklilerin perişan halinden söz ederek, şöyle dedi:

“Emeklilerin durumu gerçekten vahim. Ben cumhurbaşkanı olayım, emeklim 10 bin lira alıyorsa rahat uyuyamam. Trabzon’da çıkalım, dolaşalım. 10 bin liraya kira varsa, onlara ölene kadar hizmet edeceğim. Sokağa çıkamaz olduk. Bir çay 10 lira. Bir simit 10 lira. Lokantaya gitme, markete gitme, peynir alma, vitrine bakma, sağa dönme, sola dönme... Ne yapacağız biz Allahınızı severseniz! 10 bin liraya ne yapabiliriz? Ölelim mi? Yaşarken öldük. Alın canımızı da kurtulalım.”

Altındaş da şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanı, 2002’de şu caminin önündeki konuşmasında, simit çay hesabı yapmıştı. Bugünkü simit çay hesabını vereceğim. Emekli olmayanlar anlasın bizim halimizden. Bir çay 7.5 lira. (Alandan ‘Ne yedi buçuğu ya, 10 lira’ sesleri geliyor) Bir simit 10 lira. Sabah bir simit, iki çay; 25 lira. Öğle 25 lira, akşam 25. Ayda 4500 lira. Kalır 5500. Bu 5500 lira ile evime et, yumurta, ekmek, telefon faturası... Hangisi ödeyeceğim?” 

GİRESUN’DA SÜRPRİZ BEKLENİYOR

Özel’in sonraki durağı Giresun oldu.

CHP, bu şehri 2019 yılında az bir farkla AK Parti’ye kaptırmıştı. 

Şimdi sanayici Fuat Köse ile Giresun’u kazanabileceklerini ve hatta YRP’nin aday çıkarmasından ötürü Espiye ilçesini alabileceklerini düşünüyorlar. 

Özel, Giresun’dan sonra Ordu’yu ziyaret etti. 

CHP’liler genç belediye başkan adayı Ulaş Tepe ile Ordu’nun merkez ilçesi olan Altınordu’yu almayı hedefliyor. 

CHP, Ordu’yu en son 2004-2009 yıllarında yönetmişti. Şimdi Zekai Sana ile şanslarını deniyorlar. Sana’nın suya indirim vaadi AK Partili büyükşehir belediyesi tarafından bugünden hayata geçirildi. Sana, Ordu’nun  verimli topraklarının madenciliğe açıldığını, seçildiğinde bu talanı durduracağını söylüyor.

Ordu’da, İyi Parti’den aday olan eski belediye başkanı Enver Yılmaz da favoriler arasında yer alıyor.   

CHP lideri bugün Samsun ve Sinop’u ziyaret ederek, Karadeniz seyahatini tamamlayacak. 

‘Gelecek hafta Meclis’i açalım emekliye zam yapalım’

CHP lideri Özel’e Trabzon-Giresun karayolunda AK Partililerin emeklilerle ilgili açıklamalarını sordum.  

Murat Kurum, “CHP bu seçimi aldığında emekli maaşı mı artacak” dedi. Ne diyorsunuz? 

Biz kampanya başlarken “Seçimde ekonomik güçlükleri, krizi mutlaka konuşmalıyız” dedik. Meydanlara emeklileri çağırarak başladım. Her geçen gün emekli sayısı arttı. Artvin ve Trabzon’da meydanın yüzde 80’i emekli.

Emeklilere “Türkiye’nin en büyük ve en mağdur korosu” diyorum. Ortak hüzünlü türküleri, 10 bin lira. Kurum’un bu konuya girmesi, tansiyonun gerçek olduğunu gösteriyor. Ama itirazı manalı değil. “Ne yani, zam mı yapacaklar” diyor.

Mansur Yavaş, AK Parti’nin yılda verdiğinin iki katını veriyor. Ki, şimdi artacak. İmamoğlu’nun emeklilere yaptığı destekler AK Parti’nin yapmadığı açıkları kapatıyor.

Cumhurbaşkanı, emekliye 7 bin TL seyyanen zam teklifinize sert karşılık vermişti. Ancak bugün AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatih Şahin, “Emeklilerle ilgili düzenleme hazırlığımız var” diyor. Sizin vaadiniz olan ‘Emekli Kart’ın verileceği söyleniyor. Seçim öncesi emeklilerle ilgili bir girişim olabilir mi?  

Bir buçuk ay önce bu söylemle meydana çıktığımızda, “Özgür Efendi, emeklileri kışkırtmaya çalışıyor” demişti.

Emekli Kart’tan kastım elektrik, su, telefon, doğalgazda indirim yapacak bir kart. Ulaşımda da kullanılacak. 65 yaş üstünün ulaşım sorununu çözecek. 

Emeklilere ilgili kanun teklifi de verdik. Yedi bin lira seyyanen zam öneriyoruz. En düşük emekli maaşını asgari ücrete çıkarmak için. Erdoğan, itiraz etmiş ve kaynak bulunamayacağını söylemişti. 

Bugünlerdeki hazırlık, seçim kaygısıyla yapılıyor. 

Hatırlamak gerekiyor: 

Cumhurbaşkanı seçimden önce mülakatı kaldıracağına söz verdi. Kaldırmadı.

‘Kadro sorunları çözülecek’ dedi, çözmedi.

2015’te ‘bayram ikramiyesi vereceğim’ deyip üç yıl boyunca altı ikramiyeyi vermemişti.

Emekliler ve vatandaşın son hafta taahhüdüne karnı tok.

Ama seyyanen zam yapacaksa, ona şu çağrıda bulunuyorum:

Yedişer bin TL zam yapmaya varsa, son hafta demeyelim. Meclisi açalım, zammı yapalım. Sonraya bırakmasın. “Zam yapacağım” deyip sonraya bırakırsa bir dahaki seçime kadar yapmaz. Gel, zammı şimdi yapalım. 120 milletvekili teklif edince oluyor. Bana işareti versin; hemen 120 imzayı veririm. Gelecek hafta Meclis’i açalım, emekliye zammı yapalım. Samimiyse meclisi açmayı teklif ediyorum.

Kurum’un “Seçimde ekonomiyi oylamayacağız” demesini nasıl yorumluyorsunuz? 

Kurum, ekonomik krizden etkilenen herkesin ceza keseceğini, İstanbul’u kaybettiğini görüyor. “Kurum yanlış adaydı” tartışmaları başladı. Doğru bulmasam da alaya alınıyor. Yanlış aday imajı üzerine yapışırsa bu siyaseten sonu olur. “Ben kaybetmedim, zamlar kaybettirdi” diyecek.

AK Partili başkandan kardeşinin şirketine imar

Niğde Bor’da, AK Partili Belediye Başkanı Serkan Baran’ın kardeşi Sabri Baran’a ait Niğde AS Beton İnşaat Nakliye Sanayi Ticaret Limited Şirketi, Beşpınar Mahallesi’nde imar planı dışında kalan arazide güneş enerjisi santrali kurmak istedi. Şirket arazinin Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Dayalı Üretim Tesis Alanı olarak imar planının yapılması için 18 Aralık 2023’te belediyeye dilekçe verdi. Bor Belediyesi, 2 Mart’ta başkanın kardeşine ait şirkete imar planı çıkardı.

Başkan Baran, şirketin kardeşine ait olduğunu doğruladı. Şirketin 2013’ten beri ilave arazide güneş enerjisi santrali kurmak için üçüncü kez başvurduğunu ve başvurularının kabul edildiğini söyledi.

Baran, şöyle devam etti:

“Bu yasal hak. Güneş enerjisi paneli kurmak için imar değişikliği gerek. Eğer yasal şartlar uygunsa alanın güneş enerji santrali olarak işlenmesinde sakınca görmüyoruz. Siz de gelirseniz size de yardımcı olurum. Herkes yararlanabilir. Çünkü bu bir milli mesele.”