Cem YILDIRIM / ANKARA

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, dün ilk ziyaretini memleketi Manisa’ya yaptı. Bugün sabah saatlerinde Ankara’ya dönen Özel, Esenboğa Havalimanı’nda kalabalık bir partili tarafından karşılandı.

Özel burada partililere hitap etti. Özgür Özel daha sonra bugün Anayasa Mahkemesi tarafından görüşülen ve hükümetin ‘dezenformasyon yasası’ olarak nitelediği ‘halkı yanıltıcıyı bilgiyi alenen yayma’ suçuna hapis cezası getiren maddenin iptali için gazetecilerin AYM karşısında yaptığı ‘basın nöbeti’ eylemine destek verdi.

FOTO: Yavuz Alatan / ANKARA


Burada bir açıklama yapan Özel, şunları söyledi:

- Size destek vermek, dayanışma içerisinde olduğumuzu ifade etmek üzere buraya geldik. Kamuoyunda iktidarın 'dezenformasyon yasası' diye konuşturduğu; ancak doğrudan 'sansür yasası' olan, 'yalan bilginin yayılmasına engel olma yasası' diye masumlaştırılmaya çalışılan bir yasanın CHP olarak iptalini istedik. İptalin altında imzası olan milletvekillerinden biri sıfatıyla da CHP Genel Başkanı sıfatıyla da Anayasa Mahkemesine bu tarihi sorumluluğunu hatırlatıyoruz.

Özgür Özel, AYM önündeki gazetecileri ziyaret etti Tolga Şardan ile de görüştü. (FOTO: Yavuz ALATAN / ANKARA)


"BU BİR SANSÜR YASASIDIR"

- Gazeteci Tolga Şardan, bu madde yüzünden tutuklandı. Eğer bugün Anayasa Mahkemesi bu yasanın iptal edilmesiyle ilgili adımı atmayacak olursa yarından itibaren geçen hafta Tolga Şardan'a yapılanlar tüm gazetecilere yapılacak. Hepimiz biliyoruz ki bu bir sansür yasasıdır. Bu, gerçek bilginin yayılmasına engel olmak için işleyecek bir yasa olsaydı Türkiye şu anda dünyanın en büyük dezenformasyon cennetlerinden biri olmazdı.

Özel, AYM önündeki açıklamasının ardından eşi Didem Özel ile birlikte, CHP 7. Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 100. Yıl semtinde bulunan evine geçti. Özel ve eşi ziyarete bir demetle çiçekle geldi.Kılıçdaroğlu, Özgür Özel ve eşi Didem Özel’i kapıda karşıladı. Kılıçdaroğlu ve Özel tokalaşarak gazetecilere görüntü verdi.

DEVİR TESLİM 17.00'DE

Çıkışta da Kılıçdaroğlu tarafından uğurlanan Özel "Sayın Genel Başkanımızı ve değerli eşlerini evlerinde ziyaret ettik. Bundan sonra da ilerleyen süreçte Sayın Genel Başkanımızın tecrübesi, birikimi, önümüzü açacak" dedi.Kılıçdaroğlu çifti tarafından son derece sıcak karşılandıklarını vurgulayan Özel, Kılıçdaroğlu'na nezaketinden ötürü teşekkür etti. CHP'de devir teslim töreni, bugün saat 17.00'de parti genel merkezinde yapılacak.